Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Opole/ Psychologia i Architektura – najchętniej wybierane kierunki

Psychologia na Uniwersytecie Opolskim oraz Architektura i urbanistyka na Politechnice Opolskiej – to najchętniej wybierane kierunki studiów na dwóch największych opolskich uczelniach.

Uniwersytet Opolski zakończył już pierwszy etap rekrutacji na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie studia stacjonarne. Uczelnia przygotowała na nowy rok akademicki ponad 2,8 tys. miejsc, a zapisało się na nie prawie 4,7 tys. chętnych. Daje to średnio 1,7 kandydata na miejsce.

Jak podał PAP rzecznik uniwersytetu Marcin Miga, najbardziej oblegana podczas tegorocznej rekrutacji była Psychologia, gdzie przy limicie 70 miejsc na studia zapisało się ponad 450 chętnych. Dało to 6,4 kandydata na miejsce.

Popularne okazały się również Kształcenie wczesnoszkolne z wychowaniem przedszkolnym i Filologia angielska, gdzie o jedno miejsce ubiega się 4,5 do 4,9 chętnych. Z kolei Prawo, przy limicie 180 miejsc, chciałoby studiować 676 osób, a bezpieczeństwo wewnętrzne przy limicie 70 miejsc - 272 osoby.

Wśród najchętniej wybieranych kierunków były też: Administracja, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną czy Ekonomia. Najmniej oblegane okazały się natomiast Antropologia mniejszości narodowych i społeczności lokalnych, Muzykologia, Przyroda czy Filozofia.

Ostatecznie jednak liczby chętnych zostaną zweryfikowane po przyjęciu dokumentów od zakwalifikowanych i od osób z list rezerwowych, co potrwa do 19 lipca. Były bowiem i takie sytuacje, że jeden kandydat zapisał się i dokonał wpłaty na dziewięć kierunków studiów na Uniwersytecie Opolskim. Lista przyjętych zostanie ogłoszona 20 lipca.

Na Politechnice Opolskiej rejestracja kandydatów zakończyła się już na kierunek Architektura i urbanistyka, gdzie odbył się też dwuetapowy egzamin z rysunku. O 45 dostępnych na nim miejsc ubiegało się w tym roku 136 chętnych. Prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, nie wykluczyła, że w związku z tak dużym zainteresowaniem studiami może zostać nieznacznie zwiększony limit przyjęć na ten kierunek.

Wstępna lista zakwalifikowanych ma być przedstawiona 16 lipca, a ostateczna – po złożeniu dokumentów przez przyszłych studentów – 23 lipca. Z danych, które podała PAP prorektor Macek-Kamińska wynika, że do 10 lipca dwa razy więcej chętnych na studia niż miejsc na Politechnice Opolskim zanotowano na Fizjoterapii.

Więcej kandydatów niż miejsc było też na Automatyce i robotyce oraz Technologii żywności i żywienia człowieka. Niewielu kandydatów na studia do pełnego limitu miejsc brakowało na Informatyce czy Logistyce. Zainteresowanie wzbudziły również kierunki nowe w ofercie - Technologie energetyki odnawialnej oraz Międzynarodowe stosunki gospodarcze. Niewielu chętnych zapisało się natomiast na Technikę rolniczą i leśną.

Prorektor Politechniki Opolskiej dodała, że po ogłoszeniu ostatecznych list przyjętych na kierunkach, na które zapisało się minimum 30 osób – ale mniej niż wynosi limit, będzie ogłoszony kolejny nabór. Tam, gdzie chętnych na studiowanie było mniej niż trzydziestu, rekrutacja może być przedłużona.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022