
Archeolodzy w Meksyku dokonali inwentaryzacji wielkiej liczby prehistorycznych petroglifów wyrytych na kamieniach na stanowisku w północnym Meksyku – informuje serwis internetowy BBC News.
Odkrycia około 8000 petroglifów sprzed 6000 lat dokonano na kamienistym zboczu wzgórza na stanowisku Narigua, w pobliżu miejscowości General Cepeda w stanie Coahuila - 100 kilometrów na zachód od miasta Monterrey.
Według archeologów wyryte w kamieniach w okresie neolitu symbole, przedstawiające głównie faliste linie, koncentryczne koła oraz kształty przypominające tropy jeleni, zostały pozostawione w ok. 4000 r. p.n.e. przez przedstawicieli plemion prowadzących koczowniczy tryb życia.
Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) przeprowadzili inwentaryzację wszystkich odkrytych petroglifów i sporządzili ich katalog w ramach przygotowań stanowiska Narigua do udostępnienia go turystom.
Jak poinformował archeolog Gerard Rivas z INAH, petroglify na stanowisku są świadectwem obecności prehistorycznych mieszkańców północnego Meksyku.
Ludzie ci zajmowali się myślistwem i zbieractwem, wiele ich obozowisk miało charakter tymczasowy, ale archeolodzy odkryli pozostałości kilku ognisk i kamienne narzędzia do przygotowywania posiłków.
Zbadanie petroglifów może pomóc w ustaleniu poziomu umiejętności przedstawicieli neolitycznych plemion i rodzaju narzędzi, jakie potrafili wytworzyć. (PAP)
jot/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.