Fizycy z całego świata rozmawiają w Warszawie o grawitacji

Blisko 900 fizyków z niemal 50 państw od niedzieli dyskutuje na Uniwersytecie Warszawskim m.in. o teorii względności i falach grawitacyjnych podczas dwóch połączonych konferencji. Oficjalna inauguracja wydarzenia odbędzie się w poniedziałek.

20. Międzynarodowa Konferencja Ogólnej Teorii Względności i Grawitacji (GR20) połączona z 10. Konferencją Eduardo Amaldiego o Falach Grawitacyjnych (Amaldi10) potrwa do 13 lipca – poinformował Wydział Fizyki UW (FUW) w przesłanym PAP komunikacie.

W konferencji GR20/Amaldi10 uczestniczą światowej sławy specjaliści od kwantowej grawitacji: prof. Abhay Ashtekar, prof. Roger Penrose i prof. Carlo Rovelli.

„Podczas konferencji fizycy zamierzają rozmawiać m.in. o pętlowej i strunowej teorii grawitacji kwantowej, własnościach fal grawitacyjnych, obecnych i przyszłych detektorach fal grawitacyjnych oraz najnowszych pomiarach mikrofalowego promieniowania tła. Tematami dyskusji astrofizycznych będą m.in. układy binarne gwiazd neutronowych i dziwnych, zderzenia gwiazd, formowanie się supermasywnych czarnych dziur w jądrach galaktyk, procesy łączenia się czarnych dziur oraz ich oddziaływanie z ciemną materią” – czytamy w komunikacie FUW.

Międzynarodowe Konferencje Ogólnej Teorii Względności i Grawitacji są organizowane co trzy lata pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Teorii Względności i Grawitacji. Tegoroczna, dwudziesta konferencja odbywa się wspólnie z przeprowadzaną co dwa lata Konferencją Edoardo Amaldiego o Falach Grawitacyjnych Międzynarodowego Komitetu Fal Grawitacyjnych. Polskimi organizatorami konferencji GR20/Amaldi10 są Uniwersytet Warszawski oraz Polskie Towarzystwo Relatywistyczne. Patronat nad konferencją objęli prezes Polskiej Akademii Nauk i rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

„Połączona konferencja GR20/Amaldi10 to wydarzenie bezprecedensowe, które przyciągnęło do Warszawy prawie 900 naukowców zajmujących się różnymi teoriami grawitacji oraz falami grawitacyjnymi i związanymi z nimi zagadnieniami astrofizycznymi” - podkreśla prof. Jerzy Lewandowski (FUW), przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Każdego dnia program konferencji GR20/Amaldi10 obejmuje sesję przedpołudniową, złożoną z następujących po sobie godzinnych wykładów wybitnych naukowców, oraz szereg równoległych sesji popołudniowych, składających się z wielu kilkunastominutowych prezentacji.

Jak zapowiedziano w komunikacie, naukowcy będą poszukiwać odpowiedzi na wiele intrygujących pytań, m.in.: jaką geometrię ma Wszechświat? jaką strukturę ma kosmiczna próżnia? czy można zbudować obserwatorium fal grawitacyjnych rozmiarów całej galaktyki? jak wielka jest populacja czarnych dziur w pobliżu jądra galaktyki?

FUW przypomniał, że Międzynarodowa Konferencja Ogólnej Teorii Względności i Grawitacji gości w Polsce po raz drugi. Ponad pół wieku temu, w lipcu 1962 roku, historycznie trzecią konferencję tego typu przeprowadzono w Warszawie i Jabłonnie. „Zorganizował ją wtedy wybitny polski fizyk Leopold Infeld, współpracownik Alberta Einsteina. Uczestnikami konferencji byli m.in. tak znani fizycy jak Subrahmanyan Chandrasekhar, Paul Dirac, Richard Feynman i John Archibald Wheeler” – czytamy w komunikacie.

„Konferencja w Jabłonnie okazała się kamieniem milowym w badaniach z zakresu kwantowej grawitacji, fal grawitacyjnych i metod matematycznych teorii względności. Mamy ogromną nadzieję, że obecna konferencja okaże się równie znacząca dla rozwoju światowej fizyki oraz skonsolidowania i rozwoju środowiska polskich fizyków-relatywistów” - podsumowuje prof. Lewandowski.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera