Zmarł prof. Wojciech Wrzesiński, b. rektor Uniwersytetu Wrocławskiego

W wieku 79 lat zmarł w nocy z wtorku na środę we Wrocławiu historyk prof. Wojciech Wrzesiński, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Wieloletni dyrektor Instytutu Historycznego wrocławskiej uczelni specjalizował się w historii najnowszej oraz historii politycznej XIX-XX w.

O śmierci naukowca poinformowano na stronie internetowej stronie uczelni.

Profesor Wojciech Wrzesiński urodził się 4 października 1934 r. w Krzywosądzy (Kujawsko-Pomorskie). W 1962 r. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu obronił pracę doktorską pt. „Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939”. Pracę zawodową rozpoczął w Olsztynie, by w 1965 r. przenieść się do stolicy Dolnego Śląska, gdzie rozpoczął pracę na Uniwersytecie Wrocławskim. Wkrótce potem uzyskał habilitację, a w 1989 r. tytuł profesora zwyczajnego wrocławskiej uczelni.

W latach 1972-74 naukowiec był dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego, w latach 1981-82 prorektorem Uniwersytetu Wrocławskiego, zaś w latach 1990-95 rektorem tej uczelni. W okresie od 1996 r. do 2005 r. sprawował funkcję dyrektora Instytutu Historycznego. Prof. Wrzesiński był również w latach 1997-2003 prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Prof. Wrzesiński jest autorem ponad 700 publikacji. Specjalizował się w historii najnowszej oraz historii politycznej XIX-XX w. Był uznawany za specjalistę w dziedzinie XIX i XX-wiecznej historii Warmii i Mazur oraz znawcę stosunków polsko-niemieckich w czasach najnowszych.

Prof. Wrzesiński był doktorem honorowym kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ abe/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera