Żółwie oko wychwyci ofiarę

Żółwie z gatunku karetta przy poszukiwaniu pożywienia, np. meduz, polegają głównie na swoim wzroku - przekonują naukowcy z Japonii w magazynie "PLOS ONE".

Tomoko Narazaki i jego koledzy z Uniwersytetu Tokijskiego śledzili podwodne ruchy żółwi dzięki specjalnym rejestratorom 3D i uznali, że gady posługują się raczej zmysłem wzroku niż słuchu czy powonienia, aby zidentyfikować i ruszyć w kierunku galaretowatych kąsków w postaci meduz czy innych organizmów.

Żółwie uczestniczące w badaniu pożywiały się takimi pokarmami średnio dwa razy na godzinę, co sugeruje, że są dla nich ważniejszym źródłem energii, niż mogłoby się wydawać.

Poprzednie badania sugerowały, że dieta tych gadów zmienia się wraz z wiekiem, zależy od otoczenia i innych czynników. Wynikało z nich, że dorosłe żółwie najchętniej pożywiają się zamieszkującymi głębiny mięczakami.

Galaretowate organizmy, które obserwowano w nowym badaniu, zapewniają niewiele energii, są lekkostrawne i raczej nie są w stanie zastąpić innego pożywienia. Jednak autorzy sugerują, że takie żerowanie może mieć znaczenie podczas migracji żółwi karetta, kiedy pożywienie na dnie morza jest trudno dostępne.

Opisywane badanie pozwala poznać nawyki żywieniowe żółwi karetta, klasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) jako zagrożone wyginięciem. Zdaniem badaczy wnioski mogą przyczynić się do stworzenia map miejsc żerowania żółwi karetta wzdłuż ich szlaków migracyjnych. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera