"Człowiek Lodu" - Oetzi zmarł po mocnym ciosie w czoło

 PAP/EPA © 2013 / South Tyrol Museum of Archeology.Bolzano, Włochy, 31. 10.03. Naukowcy twierdzą, że są w stanie określić miejsce zamieszkania Oetzi - liczącej 5200 lat zamrożonej mumii, znalezionej w Alpach 12 lat temu. Analiza uzębienia i...
PAP/EPA © 2013 / South Tyrol Museum of Archeology.Bolzano, Włochy, 31. 10.03. Naukowcy twierdzą, że są w stanie określić miejsce zamieszkania Oetzi - liczącej 5200 lat zamrożonej mumii, znalezionej w Alpach 12 lat temu. Analiza uzębienia i...

Wyniki badań krwinek pobranych z wnętrza czaszki słynnego “Człowieka Lodu”, czyli Oetziego sugerują, że przed śmiercią otrzymał on mocny cios w czoło – informuje pismo „Cellular and Molecular Life Sciences”.

Znalezione na alpejskim lodowcu Schnalstal w Alpach ciało człowieka sprzed 5000 lat należy do najlepiej zbadanych ludzkich szczątków. Ustalono, ze zmarł w kilka godzin po doznaniu poważnych obrażeń podczas walki. Rozszyfrowano większość jego genomu. Teraz naukowcy zajęli się proteomem - białkami, które w odróżnieniu od DNA mają różny skład w różnych tkankach.

Analizując białka z dwóch próbek mózgu Człowieka Lodu, Frank Maixner z zajmującego się badaniami mumii instytutu w Bolzano (Włochy) oraz Andreas Tholey z uniwersytetu w Kilonii (Niemcy) wykazali, że Oetzi został uderzony w czoło, co sprawiło, że jego mózg uderzył o tylną część czaszki.

Podczas badań zastosowano chromatografię żelową i cieczową oraz spektrometrię masową, a ich wyniki zostały przeanalizowane za pomocą odpowiednich algorytmów. Ogółem udało się zidentyfikować 502 różne białka, spośród których 9 jest specyficznych dla mózgu, zaś 10 – dla krwi Ii procesu krzepnięcia. Dodatkowych danych dostarczyło badanie za pomocą mikroskopu sił atomowych. (PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera