Fizyk dr Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżowy grant naukowy, przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań (ERC) – poinformował w środę Uniwersytet Warszawski. Na zrealizowanie swoich badań naukowych otrzymał 1,3 mln euro.
„Dr Piotr Sułkowski dofinansowanie otrzymał w ramach programu +Pomysły+ (IDEAS), wspierającego najbardziej twórcze i nowatorskie przedsięwzięcia we wszystkich dziedzinach nauki” – poinformował Uniwersytet Warszawski w przesłanym PAP komunikacie. Europejska Rada ds. Badań przyznała mu tzw. Starting Grant, który przyznawany jest młodym badaczom. Na realizację projektu „Quantum fields and knot homologies" otrzymał ponad 1,3 mln euro na okres pięciu lat.
Laureat ERC dwa lata spędził w California Institute of Technology, gdzie prowadził badania dotyczące matematycznych aspektów fizyki wysokich energii oraz teorii strun. Jego zdaniem jednym z największych wyzwań fizyki jest sformułowanie teorii łączącej teorię grawitacji z teoriami kwantowymi. Prowadził również badania w dziedzinie biofizyki dotyczące topologicznych własności białek. Jest laureatem konkursu „Homing Plus” Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
"Polscy naukowcy wypracowują coraz bardziej oryginalne, śmiałe i interdyscyplinarne teorie, które mogą wygrać w konkurencji z najlepszymi zagranicznymi koncepcjami. Wierzę, że takie osiągnięcia, jak sukces dr Sułkowskiego zmobilizują ich do aplikowania o granty ERC i większej aktywności na arenie międzynarodowej" – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.
W najbliższych dniach powinno okazać się, czy ERC nagrodziła grantami też innych Polaków. „Pełna lista laureatów ERC powinna pojawić się na stronie ERC w ciągu najbliższych 10 dni. Na razie wyłoniła ona laureatów z dziedziny fizyki, a zwycięzców z nauk przyrodniczych oraz humanistycznych i społecznych poznamy w lipcu” – powiedziała PAP Olga Basik z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.
Europejska Rada ds. Badań (European Research Council) to założona w 2007 r. ponadnarodowa organizacja zajmująca się stymulowaniem, wspieraniem i finansowaniem badań naukowych w Europie. ERC oferuje badaczom kilka rodzajów grantów: Starting Grants, Advanced Grants, Consolidator Grants i Synergy Grants, a także granty dla obecnych laureatów ERC.
Granty przyznawane są w drodze międzynarodowych konkursów. Konkurencja jest bardzo silna: w ubiegłorocznym konkursie finansowanie otrzymało ok. 90 z 950 złożonych wniosków w tych dziedzinach.
Wciąż niewielu polskich naukowców otrzymuje granty ERC. Od 2007 r. ERC "Starting Grant" otrzymało dziesięciu polskich młodych badaczy, a trzech wybitnych, doświadczonych naukowców - ERC Advanced Grant.
Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w „Starting Grants”, przyznawanych w Unii Europejskiej, średnio 11 proc. spośród wnioskodawców uzyskuje dofinansowanie. Współczynnik sukcesu młodych naukowców z Polski wynosi zaledwie 2,7 proc. Gorzej wygląda sytuacja w programie „Advanced Grants” przyznawanym starszym naukowcom na realizację bardziej zaawansowanych badań. Tutaj średni wskaźnik sukcesu w UE wynosi ponad 14 proc., a Polski w tej kategorii - 1,5 proc.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.