Materiały z tworzyw sztucznych mogą chronić astronautów przed promieniowaniem

Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.

Na Ziemi ochronę przed niebezpiecznymi cząstkami o wysokich energiach zapewnia gruba ziemska atmosfera oraz pole magnetyczne naszej planety. W przestrzeni kosmicznej astronauci pozbawieni są tej naturalnej ochrony.

Głównym materiałem używanym przy konstruowaniu statków kosmicznych jest aluminium. Daje ono jednak względnie słabą ochronę przed wysokoenergetycznym promieniowaniem kosmicznym, a na dodatek wcale nie jest najlżejszym materiałem. Testy porównawcze własności ochronnych aluminium i tworzyw sztucznych były do tej pory wykonywane w laboratoriach na powierzchni Ziemi. Materiały poddawano działaniu sztucznie wytworzonych ciężkich cząstek, symulujących promieniowanie kosmiczne.

Tym razem analizy dotyczą obserwacji dokonanych za pomocą księżycowej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter i jej teleskopu do obserwacji promieniowania kosmicznego. Sonda od 2009 roku dokonuje pomiarów wysokoenergetycznych cząstek pochodzących od promieniowa kosmicznego i aktywności słonecznej.

Mierzono dawki promieniowania po przejściu przez materiał z tworzywa sztucznego. Teleskop wyposażony jest w trzy pary silikonowych detektorów, oddzielonych warstwami z tworzywa sztucznego imitującego ludzką skórę, które chronią dwa z trzech detektorów. Uzyskane wyniki wskazują, że tworzywa sztuczne są bardziej efektywne w ograniczaniu szkodliwego promieniowania niż aluminium.

Naukowcy z kilku amerykańskich instytutów naukowych oraz z instytucji japońskiej przedstawili wyniki swoich badań w internetowej wersji czasopisma „Space Weather”, wydawanego przez Amerykańską Unię Geofizyczną. Autorami artykułu są Cary Zeitlin oraz Nathan Schwadron. Kierownikiem grupy badawczej był Cary Zeitlin z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera