Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
11.06.2013 aktualizacja 11.06.2013

We wrześniu odbędzie się zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

W połowie września w Warszawie spotkają się polscy astronomowie, w ramach 36. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Właśnie otwarto zapisy dla uczestników.

Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) jest organizacją zrzeszającą zawodowych astronomów. Co dwa lata odbywają się zjazdy PTA, w ramach których prezentowane są aktualne osiągnięcia polskiej astronomii na polu naukowym, a także różne projekty edukacyjne i popularyzatorskie.

W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 11-14 września w Warszawie. Rejestracja uczestników potrwa do 4 września.

Podczas spotkania astronomów będzie mowa o różnych projektach naukowych z polskim udziałem, m.in. o Obserwatorium H.E.S.S. (teleskop do obserwacji promieniowania Czerenkowa), wynikach misji Fermi (teleskop promieniowania gamma), niezwykle udanym programie OGLE (monitorowanie jasności bardzo wielu obiektów), czy projekcie Solaris (poszukiwanie planet pozasłonecznych). Będzie też sesja pt. „Upowszechnianie i popularyzacja astronomii” oraz cykl wykładów poświęcony jubileuszowi 100-lecia urodzin polskiego astrofizyka prof. Antoniego Opolskiego.

Osobna sesja zostanie poświęcona projektom realizowanym we współpracy z Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), do którego Polska ma szanse przystąpić. Będą także przedstawione przyszłe projekty tej organizacji, takie jak 40-metrowy teleskop E-ELT.

Drugą specjalną sesją będzie cykl wykładów związany z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), do której z kolei Polska przystąpiła pod koniec 2012 r. Zostaną omówione wyniki misji z polskim udziałem oraz planowany udział w kolejnych projektach.

Na zakończenie konferencji po raz pierwszy zostanie wręczony Medal Bohdana Paczyńskiego. Jest to odznaczenie ustanowione przez PTA i przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie astronomii i astrofizyki. Medal nosi imię Bohdana Paczyńskiego (1940-2007), jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich astronomów. Pierwszym laureatem medalu zostanie prof. Martin Rees, słynny brytyjski astronom. Prof. Ress po raz pierwszy od wielu lat odwiedzi Warszawę.

Tegoroczny zjazd PTA jest organizowany wspólnie przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN, w którego budynku odbędzie się konferencja.

Dokładniejsze informacje na temat konferencji, wraz z jej programem, znajdują się pod adresem: www.pta.edu.pl/zjazd36 .

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022