Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
22.04.2013 aktualizacja 22.04.2013

XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów w Lublinie

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zostanie zainaugurowany w poniedziałek po południu XXI Ogólnopolski Zjazd Historyków Studentów. Hasłem zjazdu jest „Historia. Tradycja. Nowoczesność.”

W zjeździe, który potrwa do 26 kwietnia, weźmie udział 305 studentów oraz 40 ekspertów, m.in. z Muzeum Historii Polski i Muzeum Powstania Warszawskiego.

„Zdecydowaliśmy się na podział paneli nie pod względem chronologicznym, lecz tematycznym; będą to m.in. panele: polityka, instytucje, władza; społeczeństwo, rodzina, demografia; wojny, konflikty, zbrojenia oraz religia, wierzenia, obrzędy. Odbędzie się też panel poświęcony nowatorskiemu podejściu do historii – m.in. grom planszowym, projektom edukacyjnym, historii mówionej. Zaplanowaliśmy również ponad 10 warsztatów, których uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę praktyczną, np. dotyczącą tworzenia komiksu historycznego i analizy filmów historycznych” - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu Aleksandra Marzec. Panele studenckie i eksperckie, a także warsztaty odbędą się we wtorek i środę na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Warsztaty związane z niekonwencjonalnym podejściem do historii przygotował także Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN. Ma być to rodzaj niespodzianki dla uczestników zjazdu, dlatego Aleksandra Marzec nie chciała zdradzać szczegółów przedsięwzięcia, poświęconego „rozwijaniu humanistyki w cyberprzestrzeni.

Zaprezentują się też firmy produkujące gry historyczne, zaplanowano fabularną grę terenową „Partyzancki kraj”, której uczestnicy wcielą się w rolę żołnierzy walczących na Lubelszczyźnie w 1944 roku.

W środę 24 kwietnia w kawiarni Kawka odbędzie się otwarte spotkanie „Jak mówić, pisać i przedstawiać historię”, prowadzone przez dr. Marka Siomę, adiunkta w Zakładzie Historii Najnowszej UMCS. Gościem spotkania będzie Marcin Wroński, autor kryminałów retro o Lublinie.

W czwartek i piątek uczestnicy zjazdu wezmą udział w wycieczkach po Lublinie oraz po regionie: szlakiem lubelskiego Powiśla, szlakiem pałaców magnackich oraz szlakiem średniowiecznej architektury. „Zjazd jest nastawiony także na to, by promować walory kulturowe Lubelszczyzny” - podkreśliła Marzec. Zjazdowi towarzyszy plenerowa wystawa IPN „Sonderlaboratorium SS Zamojszczyzna - pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”, prezentowana na placu Marii Curie-Skłodowskiej.

Portal historyczny Polskiej Agencji Prasowej i Muzeum Historii Polski dzieje.pl jest patronem medialnym XXI Ogólnopolskiego Zjazdu Historyków Studentów.

PAP - Nauka w Polsce

tst/ hes/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022