Grejpfrut skutecznym pośrednikiem w leczeniu

Różne związki terapeutyczne mogą być dostarczane do organizmu za pośrednictwem nanocząsteczek utworzonych z lipidów zawartych w grejpfrucie - czytamy w czasopiśmie "Nature Communications".

Naukowcy z University of Louiseville (USA) opracowali metodę tworzenia naturalnych nanocząsteczek z grejpfruta, które mogą być nośnikami związków organicznych (RNA i DNA), przeciwciał i leków na raka w ciele człowieka i są mniej toksyczne niż tradycyjne, syntetyczne nanocząsteczki.

"Te nanocząsteczki, które nazwaliśmy nanowektorami pochodzącymi od grejpfruta (grapefruit-derived nanovectors), są otrzymywane z jadalnej rośliny i wierzymy, że są mniej toksyczne dla pacjentów, mniej szkodliwe dla środowiska i tańsze w produkcji masowej niż nanocząsteczki z materiałów syntetycznych" - przekonuje Huang-Ge Zhang, jeden z badaczy.

Nanocząsteczki z grejpfruta zostały już wykorzystane w próbie klinicznej z udziałem chorych na raka jelita grubego i jak dotychczas, nie zaobserwowano efektów ubocznych ich stosowania. (PAP)

ooo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera