Salamandra - mistrzyni regeneracji dzięki makrofagom

Układ odpornościowy salamandry pozwala jej regenerować nie tylko całe kończyny, ale także rdzeń kręgowy, mózg i serce - informują australijscy naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Organizm salamandry to przykład tego jak powinien wyglądać idealny proces regeneracji. Efekt końcowy niemal idealnie odzwierciedla wygląd i funkcje tkanek przed uszkodzeniem.

Naukowcy z Australian Regenerative Medicine Institute (ARMI) i Monash University w Melbourne wykazali, że po stopniowym usunięciu makrofagów salamandry traciły swe zdolności regeneracyjne, wskutek czego powstawała tkanka bliznowata.

Makrofagi są komórkami tkanki łącznej odgrywającymi istotną rolę w odpowiedzi immunologicznej. Ich zadaniem jest fagocytoza i rozkładanie antygenu oraz prezentowanie go limfocytom T.

"Jeśli makrofagi nie są obecne w początkowej fazie gojenia, nie dochodzi do regeneracji. Teraz musimy poznać dokładniej mechanizm ich działania. Za jakiś czas może to pomóc opracować nowe metody wspomagania procesów gojenia u ludzi" - mówi dr James Godwin, autor badań.

Jak zauważa naukowiec, nowe terapie, pozwalające uniknąć bliznowacenia, mogłyby pomóc leczyć m.in. choroby serca i wątroby, a także radykalnie poprawić regenerację organizmu po operacjach.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera