Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
24.05.2013 aktualizacja 24.05.2013

Za haluksy podziękujmy rodzicom i dziadkom

Częste problemy ze stopami, np. haluksy czy deformacje drugiego palca, są w dużym stopniu dziedziczne i nie powstają w związku ze złym obuwiem. Potwierdziło to badanie zaprezentowane w "Arthritis Care and Research".

Zdaniem naukowców nawet 60 proc. osób starszych ma ze stopami problemy, które utrudniają chodzenie, a nawet mogą obniżać jakość życia. Do takich problemów należą haluksy, nazywane też paluchem koślawym, które dokuczają ponad jednej piątej (23 proc.) osób w wieku od 18 do 65 lat i ponad jednej trzeciej (36 proc.) ludzi starszych, w wieku co najmniej 65 lat.

Zdaniem ekspertów ryzyko powstania haluksa zwiększa się u kobiet, osób starszych i z nadwagą. Niewiele było jednak wiadomo, w jakim stopniu odpowiadają za niego geny.

Teraz wiadomo nieco więcej dzięki pracom zespołu pod kierunkiem dr Marian Hannan z Hebrew SeniorLife i Harvard Medical School w Bostonie (USA). Stopień ich dziedziczności naukowcy badali w grupie liczącej 1370 osób. Średnia wieku badanych wynosiła 66 lat, ponad połowę grupy (57 proc.) stanowiły kobiety. W latach 2002-2008 wszystkich skontrolowano pod kątem obecności różnych zwyrodnień: palucha koślawego, deformacji drugiego palca u stopy (tzw. palec młotowaty, palec krogulczy i inne) czy stanu zapalnego tkanki związanego z obecnością ostrogi piętowej.

Stopień dziedziczności każdego z tych problemów naukowcy oceniali korzystając z oprogramowania, które pozwala na analizy genetyczne różnych danych dotyczących rodziny, np. budowy stopy.

Okazało się, że haluksy, deformacje drugiego palca czy ostrogi pojawiały się odpowiednio u 31 proc., 30 i 28 proc. badanych. Dwie najczęstsze wady, haluks i deformacje drugiego palca, dają się we znaki nawet połowie starszych ludzi w Europie i Ameryce. O ich obecności w dużym stopniu przesądza skłonność dziedziczna (choć nie bez znaczenia jest też wiek i płeć danej osoby). Naukowcy sugerują, że ludzie mogą dziedziczyć określony kształt stopy, który predysponuje do rozwoju tego problemu.

Dotychczas winą za haluksy obarczano głównie buty, zwłaszcza zbyt ciasne i na wysokim obcasie. W świetle nowych badań widac, że nieodpowiednie buty nie powodują tej dolegliwości, a jedynie mogą ją nasilać. (PAP)

zan/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023