Dyskusje o przemyśle kosmicznym na tegorocznym Forum Innowacji w Rzeszowie

Przemysł kosmiczny i najnowsze technologie w tej dziedzinie to główny temat IV Forum Innowacji, które rozpoczęło się we wtorek w Rzeszowie. Spotkanie, które powiązane jest z Forum Ekonomicznym w Krynicy, potrwa do środy.

Jednym z gości Forum był wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W swoim wystąpieniu podkreślił, że dla naszego kraju najważniejsza musi być teraz gospodarka. „W niej (gospodarce) koncentrujmy wszystkie aspiracje, ambicje i cele. W niej odnajdujmy te wartości i szanse, które pozwolą znaleźć nie tylko polską, ale i europejską odpowiedź na wyzwania ery globalizacji i światowego kryzysu” - mówił Piechociński.

W ocenie wicepremiera konieczne jest również na nowo zdefiniowanie patriotyzmu narodowego i określenie, na czym dokładnie ma polegać.

Lider PSL apelował do inteligencji technicznej, aby jej reprezentanci byli współtwórcami modernizacji polskiej gospodarki. „Stawiam zadanie każdemu, żeby nie myśleć o innowacyjności, że to jest zadanie +onych+: premierów, prezydentów, radnych, to jest zadanie dla każdego z nas” - podkreślił Piechociński.

Minister gospodarki zaznaczył również, że podział pieniędzy unijnych w nowej perspektywie finansowej lat 2014-2020 musi być maksymalnie racjonalny. „I mówię wprost - musi być więcej wędki, a mniej rybki. Musi być w tej sprawie wielkie porozumienia społeczne” - dodał.

Zdaniem Piechocińskiego Polskę stać, aby była liderem nowoczesnej gospodarki.

IV edycja Forum Innowacji odbywa się w obiektach Politechniki Rzeszowskiej. Głównym hasłem imprezy jest Lotnictwo-Kosmos-Ekoinnowacje - jest to nawiązanie do przystąpienia Polski w ub.r. do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Gościem specjalnym tegorocznego Forum Innowacji jest amerykański astronauta polskiego pochodzenia dr Scott E. Parażyński. Poprowadzi on jeden z paneli dyskusyjnych – poświęcony mało znanej dziedzinie, jaką jest medycyna kosmiczna.

PAP - Nauka w Polsce

huk/ mki/ mow/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy WAT zbadają mikrobiotę jelitową astronautów na ISS

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera