Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
09.05.2013 aktualizacja 09.05.2013

Bardzo wysoka aktywność tegorocznych Eta Aquarydów

W tym roku Eta Aquarydy popisały się aktywnością wyraźnie przekraczającą 100 meteorów na godzinę - podano na stronach internetowych International Meteor Organization (IMO).

Orbita słynnej kometa Halley\'a przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów. W Polsce dobrze znany jest ten ostatni rój, znacznie mniej słyszy się o pierwszym i to pomimo tego, że bywa on 2-3 razy aktywniejszy od Orionidów, czyli daje liczby godzinne na poziomie 60-70.

Przyczyna tkwi w położeniu radiantu Eta Aquarydów (czyli miejsca, z którego zdają się wybiegać jego meteory). W Polsce na przełomie kwietnia i maja wschodzi on dopiero w okolicach północy i nawet nad samym ranem nie znajduje się wysoko. O ile więc obserwatorzy na niższych szerokościach geograficznych i w okolicach równika, widzą Eta Aquarydy jako duży rój potrafiący dać nawet 60-70 meteorów na godzinę, w Polsce można liczyć na, co najwyżej, kilka zjawisk i to na rozjaśnionym poranną łuną niebie.

Smuga pyłu pozostawiona przez kometę Halley\'a jest szeroka, przez co Ziemia przechodzi przez nią przez ponad miesiąc. Dzięki temu Eta Aquarydy możemy obserwować w przedziale dat od 19 kwietnia aż do 28 maja. Samo maksimum aktywności roju, podobnie jak u bliźniaczych Orionidów, jest bardzo szerokie, bo trwa od 3 do 10 maja. Największe szanse na najwyższą liczbę meteorów mamy jednak w okolicach nocy z 5 na 6 maja.

W tym roku Eta Aquarydy zaskoczyły wszystkich bardzo wysoką liczbą meteorów. Z wykresu aktywności roju prezentowanego na stronach WWW International Meteor Organization (IMO), aktualizowanego na bieżąco wraz z napływem nowych danych, wynika, że 6 maja około godziny 5 rano liczby godzinne dotarły do poziomu około 130. Jest to wynik ponad dwa razy wyższy niż typowa aktywność roju, którą podziwiamy co roku.

Wyniki prezentowane przez IMO opierają się o dane od 40 obserwatorów z całego świata. W sumie przesłali oni prawie 100 obserwacji, podczas których odnotowali pojawienie się ponad 500 meteorów z roju Eta Aquarydów. (PAP)

aol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024