Olej napędowy produkowany przez bakterie E. Coli

Brytyjscy naukowcy uzyskali syntetyczny olej napędowy. Wykorzystali do tego celu procesy chemiczne z udziałem pałeczek okrężnicy - czytamy na stronie internetowej University of Exeter.

Paliwo produkowane przez specjalne szczepy bakterii Escherichia coli w bardzo niewielkim stopniu różni się od tradycyjnie wykorzystywanych olejów napędowych. Nie wymaga dodawania komponentów ropy naftowej, jak większość biopaliw pochodzenia roślinnego, i nadaje się do stosowania we współczesnych silnikach.

"Wyprodukowanie biopaliwa do użytku komercyjnego, które może być stosowane bez potrzeby modyfikacji budowy pojazdów, było celem niniejszego projektu od samego początku" - mówi prof. John Love, jeden z badaczy.

Naukowcy przekonują, że zastąpienie konwencjonalnego oleju napędowego neutralnym węglowo biopaliwem byłoby ogromnym krokiem naprzód, zbliżającym ludzkość do zrealizowania założenia o redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. do 2050 roku.

"Globalne zapotrzebowanie na energię wciąż rośnie i paliwo, które byłoby niezależne zarówno od wahań światowych cen ropy naftowej, jak i niestabilnej sytuacji politycznej jawi się jako niezwykle atrakcyjna perspektywa" - dodaje Love.

Bakterie E. Coli są powszechnie stosowane w przemyśle farmaceutycznym jako katalizatory. Teraz badacze zdołali wykorzystać proces budowania błony komórkowej przez te organizmy do wytworzenia biopaliwa - dotychczas tylko w laboratorium i w małych ilościach, ale z nadzieją na wprowadzenie nowego oleju napędowego na rynek w niedalekiej przyszłości.

Prace badawcze naukowców z University of Exeter zostały przeprowadzone, dzięki wsparciu koncernu petrochemicznego Shell. (PAP)

ooo/ krf/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Belgia odnotowała pierwszy przypadek nowego, groźniejszego wariantu małpiej ospy

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik w powietrzu może powodować niepłodność i nowotwory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera