Ślady nosorożca sumatrzańskiego odkryto na Borneo

Ślady zostawione najprawdopodobniej przez krytycznie zagrożonego nosorożca sumatrzańskiego odkryto w indonezyjskiej części wyspy Borneo. Istnieje więc szansa, że zwierzęta tego gatunku żyją w rejonie, gdzie od dawna ich nie widziano.

Jak poinformowała w czwartek organizacja ochrony przyrody WWF, świeże ślady kopyt odkryto w lutym, kiedy badacze WWF obserwowali orangutany w zalesionym okręgu West Kutai w prowincji Borneo Wschodnie.

Dalsze dociekania naukowców, którym pomagali miejscowi leśnicy i naukowcy z Mulawarman University, wykazały kolejne ślady kopyt, ślady pozostawione w błocie przez rogi, drzewa odarte z kory, o które najwyraźniej drapały się zwierzęta, a także ślady zębów na roślinach. Nie wiadomo, ile dokładnie nosorożców może tam przebywać.

Nosorożce uznawane były za wymarłe w indonezyjskiej części Borneo od lat 90. ubiegłego wieku. Mniej niż 200 osobników wciąż żyje na wolności w Indonezji i Malezji, zagraża im jednak utrata siedlisk i kłusownictwo. (PAP)

mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera