„Misja archeologia” w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie poszukuje wolontariuszy do udziału w projekcie „Misja archeologia” od początku maja do końca września. Propozycja kierowana jest do osób, których zainteresowania i pasja ukierunkowane są w stronę archeologii doświadczalnej oraz szeroko pojętej rekonstrukcji historycznej.

„Celem projektu jest umożliwienie i pomoc w realizacji doświadczeń z zakresu archeologii doświadczalnej oraz udostępnienie odtworzonych chat dla rekonstruktorów, którzy czują powołanie do popularyzacji życia człowieka w przeszłości” – wyjaśnia Magdalena Zawol, koordynatorka inicjatywy.

Propozycja skierowana jest zarówno do grup zorganizowanych, w tym kół naukowych studentów, grup rekonstrukcji historycznej, jak i osób indywidualnych. Muzeum zapewni pomoc merytoryczną w realizowanych projektach oraz miejsce w rekonstrukcjach chat. Zagwarantowany jest również nocleg w budynkach muzealnych.

„Zainteresowani powinni posiadać pełny strój adekwatny do odtwarzanych czasów. Rzemieślnicy mają prezentować wyroby będące rekonstrukcjami, a planowane eksperymenty winny być przemyślane i zaplanowane. Od wolontariuszy oczekujemy podstawowej wiedzy oraz otwartości i edukacyjnego podejścia do gości odwiedzających nasze muzeum” – dodaje Zawol.

Szczegółowe informacje dotyczące wolontariatu można uzyskać kontaktując się z Muzeum pod adresem wolontariatbiskupin@op.pl.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to jeden z najbardziej znanych i największych rezerwatów archeologicznych w Polsce i Europie. Składa się m.in. ze znanej z podręczników szkolnych rekonstrukcji zabudowań wzniesionych przez społeczność kultury łużyckiej z początków epoki żelaza. W 2012 roku wzbogaciło się o kolejną rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej osady rzemieślniczej z piętnastoma obiektami mieszkalnymi i gospodarczymi. W ciągu tego roku na terenie rezerwatu zostaną zrekonstruowane dwa „długie domy” pierwszych rolników z okresu neolitu.

„Tak szeroki zakres chronologiczny rekonstrukcji, uzasadniony źródłami pozyskanymi w trakcie badań archeologicznych, daje wiele możliwości w zakresie działalności edukacyjnej. Do tej pory realizowaliśmy liczne projekty z zakresu archeologii doświadczalnej” – wyjaśnia Magdalena Zawol.

Na terenie rezerwatu znajdują się poletka doświadczalne, gdzie uprawiane są zboża i rośliny, które znane były najdawniejszym mieszkańcom Biskupina. W zagrodach po okiem naukowców hodowane są zwierzęta, w tym koniki polskie, owce wrzosówki oraz bydło pierwotne, czerwone rasy polskiej, nizinnej. Co roku przeprowadzane są eksperymenty z zakresu między innymi tkactwa, farbiarstwa, garncarstwa oraz dziegciarstwa, czego następstwem są organizowane przez muzeum międzynarodowe konferencje poświęcone dziegciowi i smole drzewnej.

W ramach tych projektów muzeum współpracuje z wieloma instytucjami polskimi i zagranicznymi, w tym Instytutem Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera