Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole?

Ukazała się publikacja stanowiąca poradnik dla nauczycieli chcących uatrakcyjnić prowadzone przez siebie zajęcia szkolne lub kółka zainteresowań o tematyce astronomicznej. Uczniowie również znajdą w niej ciekawe i przydatne informacje.

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie wydał publikację zatytułowaną „Jak zainteresować uczniów astronomią w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej". Autorami książki są nauczyciele oraz osoby z doświadczeniem w pracy z młodzieżą: Krzysztof Gołębiowski, Mariusz Kamiński, Krzysztof Rochowicz oraz Bogdan Sobczuk.

Książka została podzielona na sześć rozdziałów: gdzie i kiedy uczeń może zainteresować się astronomią, nocne obserwacje nieba, astronomia w komputerze, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia pozaszkolne oraz literatura.

Publikacja w zasadzie skierowana jest do nauczycieli, ale z powodzeniem mogą z niej korzystać także uczniowie, gdyż stanowi dobry przegląd dostępnej na rynku literatury (książek i czasopism), a także najbardziej wartościowych i przydatnych witryn internetowych poświęconych tej dziedzinie. Opisano także astronomiczne oprogramowanie komputerowe, w szczególności darmowy program Stellarium, stanowiący komputerowe planetarium. Przedstawiono także różne kampanie i międzynarodowe projekty badawcze skierowane do szkół i uczniów.

W rozdziale o zajęciach pozalekcyjnych znajdziemy wskazówki dotyczące prowadzenia kółka astronomicznego oraz propozycje obserwacji dla uczniów, zarówno okiem nieuzbrojonym, jak i przy wykorzystaniu przyrządów optycznych. Jest mowa także o tym, jak takie obserwacje zaplanować i udokumentować.

Książka dostępna jest w wersji drukowanej, ale można ją także nieodpłatnie pobrać w formie pliku PDF ze strony Ośrodka Rozwoju Edukacji (ORE) w Warszawie. Wydanie publikacji zostało współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera