Uczelnie i instytucje

Od 2014 r. 1 proc. podatku CIT na rzecz jednostek naukowych

Od 2014 r. firmy będą mogły przekazywać 1 proc. podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o CIT przygotowanego przez resorty: finansów oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

"Projekt ustawy zostanie dzisiaj przekazany przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych. Projektowane rozwiązania są wzorowane na obowiązujących regulacjach dotyczących możliwości przekazywania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) na rzecz organizacji pożytku publicznego" - poinformowało PAP w komunikacie Ministerstwo Finansów.

"Bezpośrednim celem ustawy jest stworzenie prawnego i finansowego impulsu dla rozwijania współpracy pomiędzy sektorem przedsiębiorców, a jednostkami naukowymi. Priorytetem rządu jest oczywiście rozwój nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki" - zapewnił cytowany w komunikacie minister finansów Jacek Rostowski.

Zgodnie z projektem podmiotami uprawnionymi do uzyskania pieniędzy pochodzących z 1 proc. podatku CIT będą podstawowe jednostki organizacyjne uczelni, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze oraz utworzone na podstawie odrębnych przepisów międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce. Pieniądze z podatku będą mogły być przeznaczone na cele określone w statutach tych jednostek.

"Warunkiem otrzymania wsparcia będzie posiadanie przez nie kategorii naukowej A+, A lub B. Takie rozwiązanie daje gwarancję efektywnego wykorzystania pozyskanych środków przez najlepsze jednostki naukowe" - wyjaśniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Projekt przewiduje, że w przypadku największych podatników dopuszczona zostanie możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz maksymalnie trzech jednostek naukowych. "Dotyczyć to będzie sytuacji, w których 1 proc. należnego podatku CIT wyniesie co najmniej 1 mln zł" - zastrzegło MF w komunikacie.

Projekt dopuszcza ponadto możliwość informowania obdarowanych jednostek naukowych o danych podmiotów, które zadeklarowały chęć przekazania im 1 proc. podatku CIT. Podobne zasady obowiązują obecnie w przypadku przekazywania 1 proc. podatku PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego.

MF podkreśliło, że intencją obu resortów jest, by nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2014 r. i miały zastosowanie przy rozliczeniach dochodów osiągniętych w roku 2013.

PAP - Nauka w Polsce

mmu/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera