Kontakt z pyłkami w czasie ciąży wpływa na ryzyko astmy u dziecka

Kontakt z dużą ilością pyłków kwiatowych w późnym okresie ciąży zwiększa ryzyko wczesnego wystąpienia astmy u dziecka – wynika ze szwedzkich badań, które publikuje pismo „Allergy, Asthma & Clinical Immunology”.

Wcześniejsze badania wskazywały, że istnieje związek między narodzinami dziecka w sezonie pylenia a wyższym ryzykiem wystąpienia u niego choroby alergicznej. Choć pylenie roślin powtarza się regularnie co roku, istnieją duże różnice w poziomie pyłków w kolejnych latach - przypominają autorzy pracy.

Dotychczas niewiele badań koncentrowało się na wpływie, jaki może mieć ekspozycja na pyłki w życiu płodowym (oraz tuż po przyjściu na świat) na ryzyko chorób układu oddechowego u potomstwa.

Dlatego naukowcy z Wydziału Medycyny Zawodowej i Środowiskowej Uniwersytetu w Umea w Szwecji przeprowadzili takie badanie wśród ponad 110 tys. ciężarnych oraz ich dzieci ze Sztokholmu i okolic.

Wyliczono, na jaki poziom pyłków narażone były kobiety w pierwszych i ostatnich 12 tygodniach ciąży oraz ich dzieci w pierwszych 12 tygodniach po porodzie. Zebrano też dane na temat hospitalizacji maluchów z powodu chorób oddechowych w pierwszym roku życia.

W tym okresie z powodu astmy do szpitala trafiło 940 dzieci z badanej grupy.

Okazało się, że dzieci matek, które w ostatnich 12 tygodniach ciąży miały kontakt z najwyższym poziomem pyłków były o 35 proc. bardziej narażone na hospitalizację z powodu astmy w pierwszym roku swego życia, w porównaniu z rówieśnikami, których matki miały kontakt z najmniejszą ilością pyłków.

Z kolei ekspozycja kobiety na wysoki poziom pyłków kwiatowych w pierwszych trzech miesiącach ciąży była związana z niższym o 24 proc. ryzykiem pobytu w szpitalu jej potomstwa z powodu astmy. Dotyczyło to jednak tylko dzieci matek dużo palących.

Zdaniem autorów pracy przyczyn zaobserwowanej zależności może być kilka. Narażenie na dużą ilość pyłków ciężarnej, która jest na nie uczulona może wywoływać u niej reakcję alergiczną oraz objawy astmy. Te z kolei mogą wpływać na warunki, w jakich przebywa płód oraz na rozwój jego układu odporności. Możliwe jest również, że u kobiet ciężarnych z ciężką reakcją alergiczną na pyłki częściej dochodzi do powikłań, w wyniku których dziecko może się urodzić przedwcześnie, co samo w sobie zwiększa ryzyko problemów z jego układem oddechowym. (PAP)

jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera