Poznanie genomu kozy może wyjaśnić tajemnice moheru

Naukowcom udało się poznać sekwencję genomu kozy – informuje pismo Nature Biotechnology.

Genom kozy to pierwszy genom małego przeżuwacza – dlatego może pomóc w lepszym poznaniu różnic pomiędzy sakami przeżuwającymi a nieprzeżuwającymi. Jest też ważnym doświadczeniem, jeśli chodzi o poznawanie dużych, skomplikowanych genomów.

Dzięki swym szczególnym cechom biologicznym kozy mają duże znaczenie dla światowej gospodarki – zwłaszcza, jeśli chodzi o kraje rozwijające się, zwłaszcza Chiny i Indie. Jednak postęp badań naukowych nad genetyką i hodowlą kóz był dotychczas hamowany przez nieznajomość jej genomu. Teraz łatwiej będzie na przykład wykorzystywać kozę jako model biomedyczny czy bioreaktor.

W toku badań wyszło na jaw, że kozy oraz krowy miały wspólnego przodka 23 miliony lat temu. Dotyczące genów zmiany, jakie zaszły od tego czasu sprawiły miedzy innymi, że u kóz inaczej działa przysadka mózgowa – co wpływa na produkcję mleka, tempo rozwoju płodu oraz właściwości owłosienia. Być może uda się zrozumieć, w jaki sposób powstaje na przykład cenny kaszmir czy moher – gatunki wełny pozyskiwanej z kóz – a także poprawić ich właściwości.

Naukowcy z chińskiego instytutu zoologii Kunming, Chińskiej Akademii Nauk, międzynarodowego konsorcjum naukowego BGI i innych instytucji posłużyli się podczas badań nowymi metodami - next-generation sequencing (NAS) oraz whole-genome mapping (WGM). Dane dotyczące genomu czarnej samicy kozy z Hunanu zajmują 2,66 gigabajta. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psy potrafią wykryć chorobę Parkinsona na długo przed pojawieniem się objawów

  • , 25.06.2025. Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. W ramach misji Axiom-4 rakieta zabrała czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). PAP/Leszek Szymański

    Indie/ Naukowcy: udział w misji Ax-4 to kolejny krok w realizacji strategii kosmicznej kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera