Olimpijczycy żyją dłużej niż przeciętni ludzie

Medaliści olimpijscy żyją o ok. 2,8 roku dłużej niż wynosi średnia w ogólnej populacji, choć uprawianie sportów kontaktowych stwarza ryzyko szybszej śmierci - informuje międzynarodowy zespół naukowców.

Badacze ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Holandii przeanalizowali dane dotyczące długości życia medalistów olimpijskich i stwierdzili, że umierają oni prawie trzy lata później niż zwykli obywatele, niezależnie od pochodzenia, płci, rodzaju zdobytych medali, a nawet intensywności wysiłku, jaki muszą włożyć w uprawianie swojej dyscypliny.

Nieco krócej żyją olimpijczycy zaangażowani w sporty siłowe, chociaż wciąż długość ich życia przekracza średnią wartość w populacji generalnej.

Jedynie sportowcy trenujący sporty kontaktowe lub związane z wielokrotnymi kolizjami ciała takie, jak boks, hokej, czy rugby, są narażeni na przedwczesną śmierć, co wynika prawdopodobnie z konieczności borykania się z często odnoszonymi obrażeniami.

Artykuły, zawierające rezultaty badań opublikowano na stronie internetowej British Medical Journal.

Naukowcy zaznaczają, że badania nie miały na celu zidentyfikowania przyczyn, dla których medaliści olimpijscy żyją dłużej, ale przypuszczają, iż "wśród powodów można wyróżnić czynniki genetyczne, aktywność fizyczną, zdrowy styl życia oraz dobrobyt i status, które są następstwami międzynarodowej, sportowej kariery".

Eksperci przekonują, że każdy może zagwarantować sobie dłuższe życie, jeśli poświęci przynajmniej 150 minut tygodniowo na wysiłek o średniej lub dużej intensywności. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera