Depresja u seniorów związana z częstszymi przyjęciami do szpitala

Starsi mężczyźni z depresją mają dwukrotnie wyższe ryzyko hospitalizacji z powodów innych niż psychiatryczne, w porównaniu z rówieśnikami bez zaburzeń nastroju – wynika z najnowszych badań, które publikuje pismo „Canadian Medical Association Journal”.

„Dwukrotnie więcej starszych mężczyzn z depresją jest przyjmowanych do szpitala, a ich hospitalizacja trwa średnio dwukrotnie dłużej niż w przypadku seniorów bez depresji” – komentuje współautor badań dr Matthew Prina z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Cambridge.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te mogą pomóc w identyfikacji seniorów najbardziej narażonych na hospitalizacje, które są uważane za najkosztowniejszy element opieki medycznej. Dzięki odpowiednim działaniom prewencyjnym koszty związane z pobytami w szpitalu seniorów można by znacznie zredukować, oceniają badacze.

Dr Prina razem z kolegami z kilku ośrodków naukowych w Australii oraz z badaczami holenderskimi przeprowadził badania wśród 5411 mężczyzn w wieku 69 lat i więcej, żyjących w Perth w Australii.

Na początku oceniano, czy występują u nich objawy depresji i jakie jest ich nasilenie. Stan zdrowia badanych śledzono przez dwa lata. W tym okresie zbierano informacje na temat liczby przyjęć do szpitala, przyczyn hospitalizacji i długości jej trwania, a także liczby zgonów podczas pobytu w szpitalu.

Jak wyliczyli naukowcy, 6,3 proc. badanych mężczyzn miało umiarkowaną lub ciężką depresję.

Niemal połowa (45 proc.) seniorów z depresją była w okresie badań co najmniej raz hospitalizowana z powodów innych niż problemy psychiatryczne, podczas gdy w grupie panów bez depresji odsetek ten wyniósł 23 proc.

Co więcej, obecność objawów depresji miała też związek z dłuższymi pobytami w szpitalu i wyższym odsetkiem zgonów podczas hospitalizacji.

Panowie z depresją byli starsi, mniej wykształceni, częściej cierpieli na więcej chorób i byli w gorszym stanie zdrowia oraz częściej palili papierosy.

Ale nawet po uwzględnieniu tych czynników, depresja była silnym, niezależnym czynnikiem ryzyka hospitalizacji, dłuższego pobytu w szpitalu oraz gorszych wyników leczenia szpitalnego.

Zdaniem naukowców, można to tłumaczyć na kilka sposobów. Chorzy na depresję często nie przestrzegają zaleceń terapeutycznych i dlatego częściej mogą trafiać do szpitala z zaostrzeniem przewlekłej choroby. Ponadto, depresja może utrudniać zdolność pacjenta do komunikowania się z lekarzem, co również odbija się negatywnie na wynikach leczenia. (PAP)

jjj/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera