Prof. Wajda doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Prof. Zdzisław Wajda, b. rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, odebrał w środę tytuł doktora honoris causa tej uczelni. Tytuł przyznano mu m.in. za pionierskie w Polsce działania w zakresie endoskopii zabiegowej oraz technik małoinwazyjnych w chirurgii.

Uroczyste posiedzenie Senatu uczelni, podczas którego profesor odebrał dyplom, odbyło się w środę w należącym do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP rzeczniczka uczelni, Natalia Wosiek, 84-letni dziś prof. Wajda jest autorem 520 różnego rodzaju prac naukowych, promotorem 10 doktoratów oraz trzech habilitacji. Specjalnością tego emerytowanego już lekarza były chirurgiczne zabiegi związane z chorobami trzustki oraz innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Przez wiele lat prof. Wajda był też konsultantem wojewódzkim do spraw chirurgii ogólnej. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym członkiem honorowym Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Pomiędzy 1984 a 1987 r. Wajda był prorektorem do spraw klinicznych gdańskiej Akademii Medycznej (przed kilkoma laty uczelnia została przekształcona w Gdański Uniwersytet Medyczny), a od 1993 r. przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora tej uczelni.

Dyplom lekarski Wajda uzyskał w 1952 r. w gdańskiej Akademii Medycznej. Pięć lat później zdobył specjalizację pierwszego stopnia w zakresie chirurgii, a po trzech kolejnych latach uzyskał drugi stopień specjalizacji. W 1964 r. został doktorem nauk medycznych, a w 1971 r. otrzymał habilitację. Tytuł profesora zwyczajnego przyznano mu w 1989 r.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera