Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2023
PL EN
25.10.2022 aktualizacja 25.10.2022

Prof. Anders Bergenfelz doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

24.10.2022. Profesor Anders Bergenfelz podczas uroczystości wręczenia mu tytuł doktora honoris causa Uniwesytetu Jagiellońskiego, 24 bm. w auli Collegium Maius w Krakowie. Prof. Bergenfelz jest m.in. współtwórcą Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów. (mr) PAP/Łukasz Gągulski 24.10.2022. Profesor Anders Bergenfelz podczas uroczystości wręczenia mu tytuł doktora honoris causa Uniwesytetu Jagiellońskiego, 24 bm. w auli Collegium Maius w Krakowie. Prof. Bergenfelz jest m.in. współtwórcą Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów. (mr) PAP/Łukasz Gągulski

Szwedzki współtwórca nowoczesnej chirurgii endokrynologicznej prof. Anders Bergenfelz odebrał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczelnia nagrodziła naukowca za całokształt osiągnięć.

Prof. Anders Bergenfelz uhonorowany został w szczególności za rozwinięcie polskiej i krakowskiej chirurgii endokrynologicznej; promowanie Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego w świecie poprzez powierzenie organizacji prestiżowych kongresów naukowych o zasięgu ogólnoświatowym. Dzięki profesorowi na początku XXI w. wielu polskich lekarzy szkoliło się w zakresie małoinwazyjnej chirurgii endokrynologicznej – pod kierunkiem profesora w Oddziale Klinicznym Chirurgii Endokrynologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w szwedzkim Lund oraz innych instytucjach partnerskich w całej Skandynawii

Najwyższą godność UJ profesor otrzymał również za współtworzenie europejskiego rejestru schorzeń gruczołów wydzielania wewnętrznego leczonych operacyjnie (EUROCRINE); inicjatywę powołania w 2003 r., i współtworzenie, Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (ESES).

"Prof. Anders Bergenfelz jest wielkim przyjacielem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także krakowskiego ośrodka chirurgicznego i polskich chirurgów" – podkreślił w laudacji prof. Marcin Barczyński, kierownik Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Laudator przypomniał osiągnięcia i biografię naukowca.

Nowy doktor honoris causa wyrażając wdzięczność za przyznany tytuł, zwrócił uwagę m.in. na doniosłą rolę badań klinicznych w rozwoju medycyny. Podkreślił także wkład Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym prof. Marcina Barczyńskiego, w powstanie rejestru EUROCRINE oraz owocną współpracę z najstarszą polską uczelnią w tym i innych przedsięwzięciach. "Współpraca z ośrodkiem chirurgii endokrynologicznej na Wydziale Medycznym UJ była dla mnie zawsze wielką przyjemnością (…). Te jednostki cieszą się obecnie zasłużoną renomą w Europie i na świecie" - zaznaczył.

Anders Bergenfelz urodził się w Halmstad w Szwecji w 1954 r. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Lund w 1981 r., a tytuł specjalisty w zakresie chirurgii ogólnej uzyskał w 1988 r. Rozprawę doktorską obronił w 1992 r., w 1994 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, tytuł profesora nadzwyczajnego w 2008 r., a od 2011 r. jest profesorem zwyczajnym w dyscyplinach chirurgia i edukacja medyczna. W latach 1999 – 2012 pełnił funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej i Mięsaków Katedry Chirurgii Uniwersytetu w Lund. W latach 2011 – 2017 był dyrektorem Centrum Umiejętności Chirurgicznych "Practicum" Uniwersytetu w Lund. Autor licznych publikacji nt. chirurgii endokrynologicznej.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023