W Świętokrzyskiem odkryto drugą najdłuższą jaskinię gipsową w Polsce

RoyStudio - Fotolia RoyStudio - Fotolia /
RoyStudio - Fotolia RoyStudio - Fotolia /

W powiecie buskim czteroosobowa grupa miłośników speleologii odkryła drugą pod względem długości jaskinię gipsową w Polsce. Wejście do niej było znane już wcześniej, ale nikomu dotąd nie udało się jej dokładnie zmierzyć. Częściowo zalana wodą mierzy 342 metry.

Jak wyjaśnił PAP Michał Saganowski, członek czteroosobowego zespołu miłośników speleologii, ekipy, które odwiedzały jaskinię wcześniej, szacowały ją na kilkadziesiąt metrów. „Prawdopodobnie trudne warunki wewnątrz zniechęciły ich do zagłębiania się” – ocenił.

Według niego około jednej trzeciej korytarzy zalana jest wodą. „Odbyliśmy szereg wyjazdów, w trakcie których poznawaliśmy jaskinię i jednocześnie dokonywaliśmy pomiarów” – tłumaczył Saganowski.

Odkrywcy nie chcą na razie podawać dokładnej lokalizacji jaskini. Wiadomo, że znajduje się ona w powiecie buskim, między Buskiem Zdrój a Wiślicą na Ponidziu. Nie podają też zaproponowanej przez siebie nazwy.

„Jaskinia w przeszłości miała kilka nazw nadawanych przez dotychczasowych odkrywców, my proponujemy kompromis polegający na wykorzystaniu nazwy pobliskiej miejscowości. Podanie jej w tej chwili zdradziłoby jej położenie” – wyjaśnił Saganowski.

Teraz jaskinia czeka na kolejnych naukowców – geologów i biologów, którzy dokładnie przebadają jej korytarze. Prawdopodobnie nastąpi to po publikacji opisu jaskini i jej planu w jednym z periodyków speleologicznych na początku przyszłego roku. Miłośnicy jaskiń nie chcą, by wchodziły do niej osoby niepowołane.

Jak wytłumaczył PAP Saganowski, jaskinia nie nadaje się do udostępnienia turystom. „Korytarze są zbyt wąskie, by było to możliwe” – ocenił. Tłumaczył, że jaskinie gipsowe różnią się od pozostałych. „Wydrążone są w bardziej miękkiej skale niż wapień. Szybko powstają i szybko niszczeją. Oczywiście to +szybko+ jest w skali geologicznej, mówimy o tysiącach lat” – zastrzegł.

Jaskinia mierzy 342 metry. Wśród jaskiń gipsowych dłuższa od niej jest w Polsce jedynie jaskinia Skorocicka (352 m.) Znajduje się również na Ponidziu w województwie świętokrzyskim.

Jako pierwsza o odkryciu napisała kielecka "Gazeta Wyborcza".

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ hes/ ura/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera