Orangutany zakażone tajemniczym wirusem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

We krwi orangutanów z Borneo obecne są przeciwciała wskazujące na kontakt z wirusem podobnym do Eboli – informuje „New Scientist”.

Orangutany są najbardziej zagrożone wyginięciem ze wszystkich wielkich małp. Jednocześnie są jedynymi wielkim małpami żyjącymi w Azji. Szympansy, bonobo i goryle to gatunki afrykańskie.

Ocenia się, że na Sumatrze i Borneo żyje około 40 000 orangutanów – podczas gdy jeszcze dziesięć lat temu było ich około 60 000. Głowna przyczyną jest wycinanie lasów pod plantacje palmy olejowej.

Chairul Anwar Nidom z uniwersytetu Airlanga w Surabai (Indonezja) poszukiwał u miejscowych ssaków wirusa grypy H5 N1, który występuje u indonezyjskiego drobiu. Jego zespół pobrał między innymi krew od 353 pozornie zdrowych orangutanów w dwóch rezerwatach (w centrum i na wschodzie Borneo). Aby poznać przebyte choroby, w próbkach szukano przeciwciał przeciwko grypie i innym infekcjom.

Jak się okazało, u 65 małp pochodzących z obu rezerwatów występowały przeciwciała przeciwko afrykańskim wirusom Ebola i Marburg, powodującym śmiertelnie groźne gorączki krwotoczne u małp i ludzi. Ponieważ nigdy wcześniej nie wykryto tych wirusów poza Afryką, prawdopodobnie chodzi o nieznany dotąd, blisko spokrewniony gatunek.

Ebola zabija afrykańskie szympansy oraz żyjące na nizinach goryle i może zagrażać istnieniu obu tych gatunków. Natomiast orangutany najwyraźniej przeżyły zakażenie – niektóre gatunki są odporne na wirusy zabijające inne gatunki. Możliwe, że ten konkretny wirus nie wywołuje w ogóle chorób u ssaków naczelnych.

Naukowcy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o nieznanym wcześniej wirusie. Dlatego zamierzają przebadać hodowane na Borneo świnie oraz pobrać próbki krwi od nietoperzy. (PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera