Wydawnictwo Polityka/Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Wydawnictwo Polityka Spółdzielnia Pracy
Fot. Wydawnictwo Polityka Spółdzielnia Pracy

Publikowane każdego tygodnia artykuły popularnonaukowe w Tygodniku Polityka, ponad 200 przyznanych prestiżowych Nagród Naukowych, cieszące się ogromną popularnością kwartalniki: Niezbędnik Inteligenta, Pomocniki Psychologiczny, Historyczny i Medyczny - to popularyzujące naukę działania Wydawnictwa Polityka Spółdzielnia Pracy.

Wydawnictwo Polityka Spółdzielnia Pracy kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Tygodnik Polityka ukazujący się na rynku polskim nieprzerwanie od 54 lat, popularyzację nauki traktuje jako jedną ze swych najważniejszych misji” - powiedział dyrektor wydawniczy Piotr Zmelonek.

Każdego tygodnia w tradycyjnym papierowym wydaniu tygodnika Polityka można znaleźć kilka tekstów poświęconych nauce. Czytelnicy tego samego wydania mogą np. zastanowić się, czy rozwój nowych technologii rzeczywiście jest wyznacznikiem postępu czy wręcz przeciwnie, przeczytać rozmowę z prof. Katarzyną Marciniak o szukaniu śladów antyku w dzisiejszym świecie i dowiedzieć się, czy przeszczepy macicy mogą przywrócić płodność kobietom pozbawionym tego organu.

"Dział naukowy Polityki, kierowany przed Andrzeja Gorzyma, zawsze miał silne miejsce w redakcji i na łamach Polityki, zajmując się rzetelną popularyzacją nauki, co zawsze doceniane było zarówno przez czytelników, jak i środowisko dziennikarskie. Nie byłoby to możliwe bez doborowego zespołu dziennikarzy działu naukowego, którzy reprezentują szeroki wachlarz naukowych zainteresowań”- podkreślił Zmelonek.

Do tych dziennikarzy należą m.in. Edwin Bendyk – zajmujący się modernizacją, cyfrową rewolucją, ekologią; Karol Jałochowski – piszący o pograniczach nauk ścisłych, kultury, czasem filozofii; Agnieszka Krzemińska – specjalizująca się w popularyzacji historii i archeologii; Marcin Rotkiewicz – pasjonujący się ewolucją człowieka, badaniami nad mózgiem, biotechnologią oraz energetyką jądrową; Paweł Walewski – podejmujący tematykę medyczną.

Tygodnik Polityka od 12 lat przyznaje też własne nagrody, które trafiają do wybitnych młodych uczonych. Od początku istnienia konkursu redakcja przyznała już ponad 200 stypendiów, w sumie ponad 5 mln złotych.

Nagradzani są uczeni, którzy w ostatnim roku czy dwóch, mogą pochwalić się ważnym dokonaniem: może to być praca doktorska, habilitacyjna, książka, ważny artykuł naukowy, zakończenie badań albo ich rozpoczęcie.

Corocznie do konkursu przystępuje ok. 400-500 osób. Stypendia otrzymuje pięciu naukowców reprezentujących pięć następujących dziedzin: nauki humanistyczne, ścisłe, społeczne, nauki o życiu i nauki techniczne.

"Poprzez akcję chcemy lansować wartościowy wzór kariery na przekór popkulturowym trendom, akcentując intelekt i pracowitość. Zależy nam, aby na łamach Polityki promować prawdziwe osobowości z prawdziwym dorobkiem, a nie +celebrytów+. Chcemy pokazać czytelnikom, że wiedza i wykształcenie nadal jest w cenie, a nauka nie musi być nudna" - wyjaśnił Zmelonek.

W kapitule decydującej o wyborze laureatów znajdują się m.in. prof. Ewa Bartnik, prof. Michał Kleiber, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prof. Henryk Domański, Henryka Bochniarz, Michał Boni, Stefan Bratkowski.

Polityka jest też wydawcą publikacji specjalnych popularyzujących naukę w wielu dziedzinach. Wszystkie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Do sztandarowych wydawnictw należą wydawane zwykle co kwartał: Pomocnik Medyczny, Pomocnik Psychologiczny, Pomocnik Historyczny czy Niezbędnik Inteligenta.

Niezbędnik Inteligenta, który w zamyśle redakcji miał być początkowo jednorazowym dodatkiem do Polityki na wakacje w 2009 r. przekształcił się w cyklicznie wydawaną, osobną publikację.

W Niezbędniku publikowane są teksty o tym, co dziś zajmuje socjologów, ekonomistów, informatyków, lekarzy, politologów, dziennikarzy i innych inteligentów. To zbiór artykułów budowanych często wokół najważniejszych debat i książek ostatniego czasu. Ostatnie trzy wydania Niezbędnika to: „O języku w mowie i piśmie”, „88 pytań do nauki”, „Trzęsienie kapitalizmu, czyli jak zaczął się kryzys i czym się skończy”.

Pomocnik Medyczny, którego autorem jest Paweł Walewski, jest praktycznym przewodnikiem po najczęściej spotykanych problemach zdrowotnych, wzbogaconym opiniami ekspertów. Dzięki pomocnikowi można się było dowiedzieć, jak czytać wyniki badań, jak wybierać i zażywać leki, jak nie dać się alergii.

Pomocnik Historyczny opatrzony mottem „Przeszłość ma wielką przyszłość” ukazał się po raz pierwszy w lutym 2006 r. Jest to zestaw tekstów historycznych dostarczających wiedzy ułatwiającej zrozumienie bieżących wydarzeń i dotyczących opowieści o ludziach i zdarzeniach - rzadko opisywanych w podręcznikach szkolnych. Ostatnio w tej serii ukazały się: „Historii Chińczyków”, „Stalinizm po polsku”, „Prusy – wzlot i upadek”.

Również od 2006 r. ukazuje się Pomocnik Psychologiczny - „Ja. My. Oni”; jako osobne wydawnictwo - od 2009. Jest wydawnictwem popularnonaukowym, propagującym nowoczesną wiedzę akademicką nie tylko z dziedziny psychologii, ale także antropologii, socjologii, filozofii, medycyny, zwłaszcza w zakresie badań nad mózgiem, neurologii oraz psychiatrii. W pomocniku można było znaleźć np. informacje „Jak pogodzić się z upływającym czasem”, „Jak być dziś kobietą jak mężczyzną”, „Jak się kochać i o tym rozmawiać”.

Informacje naukowe można znaleźć też w internetowym wydaniu Polityki (http://www.polityka.pl/nauka). Wiadomości podzielono na kilka kategorii: Ekologia, Komputery i internet, Technika, Zdrowie, Człowiek, Wszechświat, Natura. Zwykle wersja internetowa jest nieco rozszerzona w stosunku do wydania papierowego.

Oprócz rozbudowanych sekcji tematycznych serwisu internetowego Polityki, nauka jest punktem centralnym kilku blogów w serwisie:

- Niedowiary. Blog szalonych naukowców - http://naukowy.blog.polityka.pl/;

- Antymatrix. Blog Edwina Bendyka - http://bendyk.blog.polityka.pl/;

- GMObiektywnie. Blog Wojciecha Zalewskiego - http://gmo.blog.polityka.pl/;

- Wszystkożerca. Socjo-pomyślenia Tomasza Szlendaka -http://szlendak.blog.polityka.pl/;

- Medycyna i okolice. Blog Stefana Karczmarewicza - http://lekarski.blog.polityka.pl/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera