Badanie: uprawa ryżu przyspiesza globalne ocieplenie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zwiększająca się ilość dwutlenku węgla w atmosferze i rosnące temperatury powodują, że uprawa ryżu przyczynia się do emitowania większej ilości metanu na kilogram ryżu - wynika z badania opisanego w internetowym wydaniu "Nature Climate Change".

"Wyniki naszego badania pokazują, że uprawa ryżu staje się coraz mniej przyjazna środowisku w obliczu zmieniającej się atmosfery. To ważne, gdyż pola ryżowe są jednym z największych źródeł metanu, a ryż to druga najczęściej kultywowana roślina uprawna" - zauważył dr Kees Jan van Groenigen z Trinity College Dublin (Irlandia).

Van Groenigen razem z kolegami Northern Arizona University i University of California (USA) zgromadzili dane z 63 różnych eksperymentów na polach ryżowych, w większości w Azji i Ameryce Północnej. Najczęstszym tematem eksperymentów było, jak rosnące temperatury i dodatkowy ilość dwutlenku węgla w atmosferze wpływa na uprawy ryżu i ilość uwalnianego metanu (CH4).

Badacze użyli techniki metaanalizy - narzędzia statystycznego służącego do uogólniania danych. "Okazało się, że większa obecność CO2 skutkowała wzmożoną emisją metanu z pól ryżowych, a poza tym wysokie temperatury powodowały podupadanie upraw" - wyjaśnił współautor badania, prof. Bruce Hungate z Northern Arizona University.

Metan na polach ryżowych jest produkowany przez mikroorganizmy, które przyswajają dwutlenek węgla. Im więcej CO2, tym szybciej rośnie ryż, a przyspieszony wzrost roślin zapewnia mikroorganizmom więcej energii. Zwiększający się poziom CO2 będzie zwiększał plony ryżu, ale i ilość metanu. W rezultacie ilość CH4 emitowana na kg ryżu będzie rosła.

Rosnące temperatury mają mały wpływ na emisję metanu, ale ponieważ zmniejszają plony, to średnia ilość metanu na kg ryżu będzie wzrastała.

"W efekcie wyższe stężenie CO2 i wyższe temperatury prognozowane na koniec stulecia mogą podwoić ilość metanu na kg produkowanego ryżu" - wyjaśnił prof. Chris van Kessel z University of California. Dodał, że w obliczu rosnącego zapotrzebowania na ryż suma metanu z jego uprawy silnie wzrośnie.

Autorzy badania podkreślają, że jest kilka możliwości zredukowania ilości CH4, np. wykorzystywanie alternatywnych nawozów i uprawa odmian mniej wrażliwych na ciepło. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera