Prezydent Krakowa otrzymał doktorat honoris causa

PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk
PAP © 2012 / Jacek Bednarczyk

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał w poniedziałek doktorat honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego. Krakowska uczelnia uhonorowała go jako wybitnego znawcę doktryn politycznych i prawnych „oddanego służbie obywatelskiej i publicznej”.

Podczas uroczystości dziekan Wydziału Humanistycznego UP prof. Zdzisław Noga podkreślił, że prof. Majchrowski jest wybitnym badaczem doktryn politycznych okresu międzywojennego. Przypomniał, że działalność polityczną na szerszą skalę Jacek Majchrowski zaczął dopiero w 1996 r. obejmując urząd wojewody krakowskiego, a wcześniej w szybkim tempie osiągał kolejne awanse naukowe.

„Na początku drogi naukowej podjął nowatorskie studia nad myślą polityczną szeroko rozumianego obozu nacjonalistycznego, piłsudczykowskiego, konserwatywnego, chrześcijańsko–demokratycznego i pozostał im wierny do dziś. Jednocześnie badał relacje pomiędzy państwem a kościołami, w tym politykę wyznaniową. Jako pierwszy w Polsce zaczął badać ruchy neopogańskie. Interesował się dziejami Żydów w Polsce międzywojennej i szeroko rozumianą biografistyką” – powiedział o doktorze honoris causa prof. Noga.

Prof. Jacek Majchrowski powiedział, że czuje się zaszczycony, iż znalazł się w gronie osób uhonorowanych doktoratem honoris causa UP, w szczególności obok swojego nauczyciela prof. Marka Waldenberga i obok wybitnego historyka prof. Jana Baszkiewicza z UW (zmarłego w 2011 r. - PAP).

„Nie mogę się wstydzić ani jednego zdania, ani jednego słowa. Zawsze starałem się pisać w sposób rzetelny, po prostu obiektywny, co czasami niektórym się nie podobało” – mówił prof. Majchrowski, podkreślając, że w pracy najważniejsza jest rzetelność.

W 2005 r. Jacek Majchrowski otrzymał doktorat honoris causa Universite Montesquieu - Bordeaux IV.

65-letni Majchrowski ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1988 r. posiada tytuł profesora. W latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ. W 2001 r. został wybrany na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu, przez dwie kadencje był sędzią tego Trybunału. W 2002 r. został pierwszym prezydentem Krakowa wybranym w wyborach bezpośrednich i od tego czasu pełni ten urząd.

Jest autorem książek o II RP i ugrupowaniach prawicowych m.in. "Silni, zwarci gotowi. Myśl polityczna Obozu Zjednoczenia Narodowego", "Pierwsza Kompania Kadrowa", "Ugrupowania monarchistyczne w latach II RP". Napisał także biografię generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zainaugurował w poniedziałek 67. rok akademicki. Na sześciu wydziałach uczelni i 31 kierunkach studiów studiuje w sumie ponad 19 tys. studentów i doktorantów. Godność doktora honoris causa UP otrzymali do tej pory m.in.: prof. Henryk Samsonowicz, ks. prof. Józef Tischner, prof. Jan Baszkiewicz, Adam Michnik, kard. Stanisław Dziwisz, bp Tadeusz Pieronek.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ mlu/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

    Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera