Uczelnie i instytucje

Otwarto bibliotekę akademicką - inwestycję dwóch uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach, wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego, zostało w piątek otwarte. Czytelnicy mogą wypożyczać wyposażone w chipy książki bez pomocy bibliotekarza.

Na półkach o długości 54 km, w tej jednej z najnowocześniejszych placówek w kraju znajduje się ok. 800 tys. książek. Księgozbiór pochodzi z bibliotek obu uczelni. Wszystkie książki zostały wyposażone w chipy elektroniczne, z czego ok. 340 tys. z nich zostało wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia, aby można było z nich korzystać bez udziału bibliotekarza - wziąć z półki, przejrzeć na miejscu bądź wypożyczyć.

"W chipie elektronicznym jest zapis dotyczący książki, dzięki temu można ją nie tylko samodzielnie wypożyczać, ale również samodzielnie oddawać, a w dostępnych na terenie centrum urządzeniach można zapoznać się z opisem książki. Chip jest również zabezpieczeniem przed kradzieżą" - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor placówki prof. Dariusz Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego. Czytelnik, który chce wypożyczyć książkę w wolnym dostępie, przed opuszczeniem gmachu musi przyłożyć wybraną pozycję z półki i kartę biblioteczną do specjalnego urządzenia (skanera - PAP). Księgozbioru strzegą bramki ustawione przy wyjściu.

Prof. Pawelec dodał, że Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka posiada sześć urządzeń do samodzielnego wypożyczania książek oraz "jedyną w Polsce wrzutnię z sorterem do całodobowego zwrotu książek".

Księgozbiór znajduje się na trzech poziomach. Podzielony został na 447 działów tematycznych. W gmachu znajdują się także czytelnia prasy bieżącej, pracownia zbiorów specjalnych, mediateka. Centrum udostępnia bezpłatnie także rozmaite zasoby cyfrowe w postaci baz danych, czasopism elektronicznych - zawierających m.in. opisy badań naukowych prowadzonych w świecie.

W bibliotece jest ok. 340 stanowisk komputerowych, z czego ok. 300 przeznaczono wyłącznie dla czytelników a także kabiny do pracy indywidualnej, sala seminaryjna.

Centrum obsługuje 120 pracowników.

Budowa rozpoczęła się jesienią 2009 roku i zakończyła latem 2011 roku. Kolejnym etapem prac było wyposażanie obiektu w meble, a także instalowanie technologii informacyjnych, systemów obsługi wypożyczeń, urządzeń związanych z funkcjami bibliotecznymi. Prace nad przygotowaniem księgozbioru trwały trzy lata - przygotowanie zbiorów w wolnym dostępie kosztowało prawie 6 mln zł.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach może docelowo pomieścić 2 mln woluminów.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś powiedział w piątek, że centrum jest bardzo dobrym przykładem współpracy między uczelniami. "Rzadka to rzecz, żeby dwie uczelnie postanowiły wybudować jeden obiekt, który będzie wykorzystywany przez obie uczelnie i będzie do dyspozycji wszystkich mieszkańców regionu" - powiedział prof. Banyś. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Leszek Żabiński dodał, że zakres tej współpracy międzyuczelnianej jest szeroki. "Przedsięwzięcie ma charakter wielofunkcyjny, jest produktem systemowym, on spełnia i dostarcza różne wartości - dla dydaktyki, dla badań, dla biznesu" - powiedział prof. Żabiński.

Koszt inwestycji to ok. 79,5 mln zł, z czego prawie 53 mln zł wyłożył Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Poza UE i uczelniami projekt współfinansowały również samorząd województwa śląskiego, miasto Katowice oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ ls/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera