Śniadanie istotne również dla psów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jedzenie porannego posiłku zwiększa zdolności poszukiwawcze psów - wynika z nowego badania University of Kentucky.

Badacze przeanalizowali zdolności w zakresie poszukiwań u wytrenowanych psów, które dostały śniadanie lub nie. Okazało się, że psy były dokładniejsze 30 minut po posiłku niż te, które szukały na głodnego. Odkrycia dr Holly Miller i jej koleżanki Charlotte Bender opisano w magazynie "Behavioural Processes".

Na temat badań naprowadziły dr Miller eksperymenty dowodzące, że dzieci mają lepsze wyniki w ćwiczeniach stymulujących funkcje poznawcze, jeśli zjedzą śniadanie.

Badaczki obserwowały wytresowane psy domowe (Canis familiaris), które miały za zadanie szukać jedzenia. Jedne dostały śniadanie, inne nie. Dla upewnienia się, że wszystkie czworonogi mają podobny poziom energii, przez 10 minut ćwiczono z nimi komendę "siad" i "zostań", gdyż poprzednie badanie dr Miller wykazało, że takie ćwiczenia obniżają poziom energii u psów, a także ich zdolność do wykonywania określonych poleceń.

"Kluczowy wniosek jest prosty: śniadanie zwiększa możliwości psów" - powiedziała serwisowi BBC Nature dr Miller. Nie wiadomo, czy odnosi się to również do ich dzikich krewniaków. "Tutaj rzecz się komplikuje. Psy mają dietę bogatą w węglowodany, więc ich mózgi w większym stopniu potrzebują glukozy i są w większym stopniu narażone na zmiany jej poziomu" - zauważyła Miller.

Jednak dieta wilków czy kojotów, gdzie jest stosunkowo mało węglowodanów, a dużo tłuszczów, mózg nie zależy w takim stopniu od glukozy, tylko alternatywnego źródła zasilania w postaci ciał ketonowych. "Jeśli te zwierzęta normalnie się odżywiają, a nie wygrzebują śmieci, to poziom energii u nich nie zmienia się znacznie" - wyjaśniła badaczka.

Oznacza to, że pojedynczy mały posiłek nie ma wielkiego znaczenia, co może sprawiać, że "wilki i kojoty są mniej impulsywne i bardziej skupione". Jednak kiedy są głodne, ich zachowanie staje się nieprzewidywalne i mogą być niebezpieczne - zakończyła. (PAP)

mrt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera