Historia i kultura

NID uruchomił portal "e-Zabytek"

PAP © 2012 /
PAP © 2012 /

W poniedziałek Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił w Internecie innowacyjną platformę informatyczną na temat polskich zabytków – poinformował Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy NID.

Portal \"e-Zabytek\" (http://e-zabytek.nid.pl) udostępnia wszystkim zainteresowanym możliwość przeglądania w jednym miejscu różnorodnych informacji o polskich zabytkach. Użytkownicy mogą wyszukiwać i przeglądać zdjęcia, modele 3D, filmy oraz dokumentacje na ich temat. Dzięki platformie możliwe będzie analizowanie danych przestrzennych dotyczących zabytków wpisanych do rejestru, obiektów uznanych przez Prezydenta RP za pomniki historii oraz polskich miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dane przestrzenne są prezentowane zgodnie z wymogami i przy wykorzystaniu usług danych przestrzennych określonych w ramach europejskiej dyrektywy INSPIRE.

Jak poinformował NID, treści na portalu „e-Zabytek” będą na bieżąco uzupełniane i poszerzane.

Portal otrzymał już Nagrodę Publiczności oraz wyróżnienie za specjalne walory funkcjonalne w konkursie „Internetowa Mapa Roku 2012”. Laury przyznano 5 października podczas seminarium na temat metodologicznych i technologicznych aspektów prezentacji rzeźby terenu na mapach topograficznych nowej generacji, które odbyło się Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.

Honorowy patronat nad konkursem objął Kazimierz Bujakowski – Główny Geodeta Kraju. „Internetowa Mapa Roku” to konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich. W konkursie mogły uczestniczyć wyłącznie oryginalne opracowania kartograficzne polskich wykonawców, opublikowane na ogólnodostępnych stronach internetowych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera