Zmarł prof. Krzysztof Urbański, znany historyk i muzealnik

PAP © 2012 / PIOTR POLAK
PAP © 2012 / PIOTR POLAK

Zmarł prof. Krzysztof Urbański, były dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, historyk, muzealnik i wykładowca akademicki, bardzo lubiany przez studentów – poinformował w środę PAP dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Dyrektor kieleckiego OMPiO dr Marek Maciągowski, wspominał prof. Urbańskiego jako człowieka bardzo otwartego, bezpośredniego i bezkompromisowego, który równocześnie nigdy nie żywił urazy do innych osób. Był bardzo oddany temu co robi - mówił.

"Profesor Urbański był człowiekiem, który jako jeden z pierwszych w regionie już w latach 80-tych podjął tematykę żydowską. Jego prace były pionierskie i bardzo dobrze udokumentowane" - stwierdził Maciągowski.

Jak podkreślił, prof. Urbański był jednym z najlepszych w Polsce specjalistów z zakresu historii polskich Żydów. "On sam i jego prace były bardzo cenione w Izraelu, zostały zresztą tam wydane po angielsku i po hebrajsku" – dodał Maciągowski.

Całe życie zawodowe prof. Urbańskiego było związane z Krakowem, gdzie wykładał na Uniwersytecie Pedagogicznym i z Kielcami, gdzie dwukrotnie był dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach, po raz pierwszy w latach 1989-1990 i ponownie od 2002 do 2008 roku. W tym czasie odnowiony został ogród włoski Pałacu Biskupów Krakowskich, także jemu kielecka placówka zawdzięcza przekazanie kolekcji zbiorów Wielopolskich. Profesor aktywnie działał również w Kieleckim Towarzystwie Naukowym, Towarzystwie Przyjaciół Wiedzy i Radzie Muzealnej w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Był także autorem licznych prac naukowych: kilkunastu monografii i kilkuset artykułów naukowych, z których najważniejsze dotyczyły historii Żydów z regionie kieleckim.

Za swoją pracę prof. Urbański otrzymał wyróżnienia: Fundacji Nauki i Kultury im. S. Staszica w Kielcach, Fundacji Nissenbaumów, Ziomkostwa Kielczan w Izraelu i Ziomkostwa Kielczan w Nowym Jorku.

PAP - Nauka w Polsce

and/ rda/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera