Słoje cedrzyków odsłaniają historię amazońskich opadów

Źródło: PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER
Źródło: PAP/EPA/RALF HIRSCHBERGER

Próbki drewna z ośmiu boliwijskich cedrzyków wonnych przybliżyły brytyjskim naukowcom rozkład opadów atmosferycznych w dorzeczu Amazonki w ciągu ostatniego stulecia – podał serwis BBC News.

Badanie dostarczyło danych na temat naturalnej zmienności miejscowego klimatu. Okazało się, że słoje nizinnych cedrzyków wonnych są naturalnym archiwum zawierającym dane dotyczące opadów.

Wyniki badania opisano w magazynie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

“Modele klimatyczne różnią się w zależności od regionu Amazonii i wciąż nie wiemy, czy obszar ten stanie się bardziej wilgotny czy bardziej suchy w cieplejszym świecie” – powiedział współautor badania dr Manuel Gloor. Badacze twierdzą, że rozmiar regionu i umiejscowienie względem równika, a także zachodzący tam cykl hydrologiczny może „znacząco wpływać na tempo zmian klimatu na całym globie”.

„Podobnie jak warstwy lodu w lodowcach są wykorzystywane do analiz temperatur, tak możemy wykorzystywać słoje drzew tego gatunku jako naturalne źródło danych na temat opadów atmosferycznych w dorzeczu Amazonki” – wyjaśnił dr Gloor.

W regionach tropikalnych i subtropikalnych słoje drzew nie są na tyle wyraźne jak w innych strefach klimatycznych – wynika to z faktu, że nie występuje dostrzegalna pora sucha, a różnice temperatur są minimalne.

Badacze zidentyfikowali dwa różne izotopy tlenu w drewnie gatunku Cedrela odorata. ”Wiedzieliśmy, że niektóre drzewa tropikalne wykształcają wyraźne słoje i przewidywaliśmy, że ślady izotopów mogą przybliżyć nam dane dotyczące klimatu” – powiedział główny autor badania Roel Brienen.

„Co zaskakujące, osiem drzew z jednej lokalizacji powiedziało nam, ile wystąpiło opadów nad całą zlewnią Amazonki” – dodał dr Bienen. „Ślady izotopów w słojach są ściśle powiązane z rocznymi wahaniami poziomu wody w Amazonce, a więc z ilością wody, jaka spłynęła do oceanów” – wyjaśnił.

Badacze stwierdzili też, że rocznie około 17 proc. wody trafiającej z rzek do oceanów pochodzi z Amazonki.

Gatunek cedrzyków wykorzystany w badaniu ma dość płytkie korzenie, dlatego jest bardziej zależny od wody opadowej niż wód gruntowych. „Zapisy są tak dokładne, że możemy określić je z dokładnością do roku” – podkreślił Brienen.

Do tej pory w tym regionie dysponowano wiarygodnymi danymi meteorologicznymi sięgającymi jedynie 50-60 lat wstecz. (PAP)

mrt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

  • Fot. Adobe Stock

    W trzecią rocznicę pracy, Webb zbadał Mgławicę Kocia Łapa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera