Wstępna umowa na budowę wydziału nauk o zdrowiu na UJK w Kielcach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

75 studentów kierunku lekarskiego za trzy lata będzie mógł przyjąć Uniwersytet Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. Ta zapowiedź towarzyszyła we wtorek podpisaniu preumowy na dofinansowanie budowy nowej siedziby Wydziału Nauk o Zdrowiu.

W budynku mają znajdować się m.in. nowoczesne laboratoria i prosektorium, czyli to, czego obecnie brakuje uczelni, aby kształcić lekarzy. Uczelnia ma już nielekarskie kierunki medyczne.

Jak poinformował rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego prof. dr hab. Jacek Semaniak całkowity koszt inwestycji - razem z wyposażeniem laboratoriów - to 35 mln złotych. Dofinansowanie w wysokości 30 mln zł zadeklarował samorząd województwa. Ponad 5,2 mln złotych uczelnia musi pozyskać z budżetu państwa.

„Czekamy na informację z Ministerstwa Finansów o zapewnieniu funduszy. Mamy już gotową dokumentację przetargową na projekt i budowę obiektu, sam przetarg chcielibyśmy ogłosić jeszcze w tym roku. To pozwoli nam na zakończenie prac w pierwszym kwartale 2015 roku i ogłoszenie naboru na wydział lekarski na kolejny rok akademicki” - powiedział rektor Semaniak.

Według dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu prof. Stanisława Głuszka, uczelnia już teraz zatrudnia wystarczającą liczbę samodzielnych pracowników naukowych, by rozpocząć kształcenie przyszłych lekarzy.

„Niedobór lekarzy w naszym województwie jest bardzo widoczny. W niektórych specjalizacjach wprost widać lukę pokoleniową. Dlatego tak ważne jest dla nas stworzenie wydziału lekarskiego. Nasze obecne kierunki medyczne są bardzo dobrze oceniane” - dodał prof. Głuszek.

W imieniu władz wsparcie - nie tylko finansowe - zadeklarował marszałek Adam Jarubas. Do samorządu należy pięć największych szpitali w Kielcach. Wojewódzki Szpital Zespolony i Świętokrzyskie Centrum Onkologii, z którymi uczelnia już współpracuje, mogą otworzyć oddziały kliniczne.

Nowy budynek Wydziału Nauk o Zdrowiu UJK zostanie wybudowany w ramach projektu pn. MEDREH dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Znajdzie się tam m.in. Zakład Anatomii Prawidłowej, zaprojektowany według ścisłych norm sanitarno-epidemiologicznych wraz z własną podczyszczalnią ścieków i utylizacją części odpadów medycznych. W zajęciach będą uczestniczyć wszyscy studenci Wydziału Nauki o Zdrowiu, obecnie kierunków: ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii.

PAP - Nauka w Polsce

and/ abe/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera