Nowe inwestycje na Politechnice Śląskiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prezentacją dwóch nowych inwestycji - Centrum Nowych Technologii oraz Centrum Biotechnologii - zlokalizowanych na terenie kampusu akademickiego Politechniki Śląskiej w Gliwicach zainaugurowano w poniedziałek po raz 68. nowy rok akademicki.

Centrum Nowych Technologii będzie wykorzystywane do celów naukowych i dydaktycznych. Prowadzone będą w nim "badania strategiczne z punktu widzenia gospodarki kraju". Wybudowane od podstaw centrum będzie służyć czterem jednostkom - mechanicznemu technologicznemu, inżynierii środowiska i energetyki, inżynierii biomedycznej oraz instytutowi fizyki.

Na wyposażenie otwartego w poniedziałek gmachu uczelnia ma czas do 2014 roku, bo wtedy kończy się kolejny etap inwestycji rozpoczętej w 2009 roku. "Centrum będzie służyć nowoczesnym dziedzinom nauki. Będą się w nim między innymi kształcić studenci, którzy wybiorą na przykład inżynierię biomedyczną, nanotechnologię czy inżynierię materiałową" - powiedział PAP rzecznik prasowy uczelni Paweł Doś. Centrum będzie przygotowywać przyszłe kadry dla potrzeb gospodarki.

Składa się z dwóch budynków. W siedmiokondygnacyjnej części znajdują się pomieszczenia dydaktyczno-naukowe, a w drugiej, trzykondygnacyjnej, pomieszczenia przeznaczone na laboratoria. Centrum wyposażono w system odzysku energii, system zasilania w energię ekologiczną pozyskiwaną z ogniw fotowoltaicznych (ogniw słonecznych) oraz energię cieplną z kolektorów słonecznych.

Całkowity koszt inwestycji - wraz z wyposażeniem obiektu w specjalistyczną aparaturę - wyniesie ponad 75 mln zł. Projekt został dofinansowany z programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w wys. 57,8 mln zł.

Druga z najważniejszych inwestycji - Centrum Biotechnologii, znajduje się w jednym z byłych budynków wydziału chemicznego Politechniki Śląskiej. Powstały w nim laboratoria - Biologii Obliczeniowej i Bioinformatyki, Syntezy i Analiz Chemicznych, Genetyki Molekularnej i Inżynierii Genetycznej, Cytogenetyki i Badań Mikroskopowych.

Centrum Biotechnologii powstało w ramach projektu "Śląska BIO-FARMA – Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki". Jego celem jest utworzenie sieci najnowocześniejszych laboratoriów w kilku śląskich jednostkach naukowych – Politechnice Śląskiej, Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach, Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach oraz Uniwersytecie Śląskim. Projekt zakłada stworzenie sieci zintegrowanych i ściśle ze sobą współpracujących laboratoriów badawczych na terenie południowej Polski.

Wartość całego projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka to ok. 90 mln zł, z czego 75,5 mln zł przeznaczono na zakup aparatury we wszystkich ośrodkach.

Rok akademicki w Politechnice Śląskiej rozpoczęło 28,5 tys. studentów, w tym 7,5 tys. na pierwszym roku.

PAP - Nauka w Polsce

ktp/ ls/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera