Egipski amulet sprzed ponad 3300 lat odkryto na stanowisku w Izraelu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy badający pozostałości starożytnych egipskich fortyfikacji na terenie Izraela odkryli amulet w kształcie skarabeusza z XIV w. p.n.e. – informuje serwis internetowy Live Science.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych na stanowisku w Jafie, będącej obecnie osiedlem wchodzącym w skład miasta Tel Awiw-Jafa w środkowym Izraelu, gdzie znajdują się pozostałości umocnień zbudowanych przez Egipcjan ponad 3000 lat temu.

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz niemieckiego Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji badający w Jafie egipskie fortyfikacje z czasów faraona Ramzesa II z XIX Dynastii, panującego w latach 1279-1213 p.n.e., odkryli amulet w kształcie skarabeusza z kartuszem zawierającym wpisane hieroglifami imiona faraona Amenhotepa III z wcześniejszej XVIII Dynastii, który był władcą starożytnego Egiptu w latach ok. 1388-1351 p.n.e.

Podczas badań na stanowisku archeolodzy ustalili też, że brama wjazdowa do egipskiego fortu była w starożytności niszczona i odbudowywana czterokrotnie.

Jafa była już w II tysiącleciu p.n.e. ważnym ośrodkiem handlowym nad Morzem Śródziemnym, a odkryte wcześniej na stanowisku pozostałości budowli z suszonych cegieł oraz wyroby ceramiczne domowego użytku wskazują na silny wpływ starożytnego Egiptu na życie mieszkańców tego regionu. (PAP)

jot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minecraft może pomóc zrozumieć proces społecznego uczenia się

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera