Prof. Frank Wilczek, amerykański fizyk z MIT, noblista z dziedziny fizyki w 2004 r. zostanie doktorem honoris causa Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 17 września.
Profesor Frank Wilczek to jeden z najwybitniejszych fizyków teoretyków ostatnich dziesięcioleci. Jego osiągnięcia naukowe miały decydujący wpływ na rozwój współczesnej teorii cząstek elementarnych i oddziaływań fundamentalnych (chromodynamiki).
Profesor Frank Wilczek urodził się 15 maja 1951 r. Jest potomkiem polskich i włoskich emigrantów. Licencjat z matematyki uzyskał na Uniwersytecie w Chicago w 1970 r. Dwa lata później uzyskał tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Princeton. Na tym samym Uniwersytecie uzyskał stopień doktora fizyki (1974) oraz stanowisko profesora (1989). Od 2000 r. jest profesorem w Centrum Fizyki Teoretycznej Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Za odkrycie asymptotycznej swobody w teorii oddziaływań silnych między kwarkami, którego dokonał wspólnie z Davidem Grossem i opisał w swojej pracy doktorskiej, otrzymał trzydzieści lat później Nagrodę Nobla (2004).
"Otwartość prof. Wilczka na problemy współczesnego świata sprawia, że jest on wzorem naukowca i prawdziwego humanisty. Wraz z żoną, Betsy Devine, napisał książkę +W poszukiwaniu harmonii+, w której twórczość naukowa i wyjaśnianie fenomenów od mikro- do makroświata zostały przedstawione jako proces komponowania symfonii będący syntezą harmonicznie współbrzmiących wariacji i tematów muzycznych" - skomentowano na stronie UMCS.
Naukowiec wyróżniony był już tytułem doktora honorowego Uniwersytetu w Montrealu i Ohio State University. Od 1990 r. jest członkiem Narodowej Amerykańskiej Akademii Nauk oraz Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk. W 2000 r. został wybrany zagranicznym członkiem Królewskiej Holenderskiej Akademii Sztuk i Nauk, a 5 lat później został członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2007 r. Polska Akademia Umiejętności wybrała go na członka zagranicznego.
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Wilczkowi odbędzie się 17 września o godz. 11.00 w Instytucie Informatyki UMCS przy ul. Akademickiej w Lublinie (sala 217, II piętro).
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.