Mrówki mają nadzwyczajny węch

PAP © 2012 / Tomasz Wojtasik
PAP © 2012 / Tomasz Wojtasik

Mrówki mają cztery do pięciu razy więcej receptorów węchu niż większość pozostałych owadów - ustalili badacze. Zdaniem naukowców ta cecha mrówek odgrywa ważną rolę w ich życiu społecznym.

Geny mrówek wytwarzają około 400 różnych białek będących receptorami zapachów. Dla porównania, jedwabniki mają 52, muszki owocówki – 61, komary – od 74 do 158, a pszczoły – 174.

Zespół pod kierunkiem Lawrence\'a Zwiebela z Vanderbilt University w USA badał genomy dwóch gatunków mrówek - Camponotus floridanus i Harpegnathos saltator. Ich genomy zostały zsekwencjonowane w 2010 r.

Oba gatunki znacznie różnią się od siebie. C. floridanus tworzy liczne kolonie z żyjącą długo królową na czele, która jako jedyna składa zapłodnione jaja. Kiedy umiera królowa, ginie również kolonia. Z kolei H. saltator żyje w dużo mniejszych grupach. Różnice między robotnicami a królową nie są wśród nich aż tak duże. Co więcej, niektóre robotnice mogą kopulować i składać zapłodnione jaja.

System węchowy większości owadów utworzony jest z trzech rodzajów receptorów – zapachowych, smakowych i – odkrytych niedawno – receptorów substancji toksycznych.

Okazuje się, że mrówki mają najwięcej receptorów zapachowych. Pozostałe zbliżone są liczbą do podobnych receptorów u innych owadów.

"Kiedy byłem studentem, marzyliśmy, żeby odkryć geny odpowiadające za życie społeczne mrówek. Musiało minąć 30 lat, ale w końcu dotarliśmy do punktu, kiedy możemy zaczynać takie badania" – opisuje Zwiebel.

Artykuł opublikowano na łamach pisma "Public Library of Sciences. Genetics".(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera