
Czy w przyszłości zamiast być jedynie biernymi widzami będziemy mogli zaprojektować własne sny i zyskać nad nimi kontrolę? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że nie jest to wykluczone. Udało im się już wpłynąć na treść marzeń sennych gryzoni - informuje "Nature Neuroscience".
Daniel Bendor i Matthew Wilson postanowili zmienić naturalny scenariusz snów poprzez kontrolowanie środowiska, w którym przebywały śpiące szczury. Zaprojektowali prosty eksperyment - najpierw nauczyli biegające w labiryncie gryzonie reagować na dwa różne dźwięki. Pierwszy oznaczał, że znajdą przekąskę, jeżeli skręcą w prawo, drugi - że nagroda czeka po lewej stronie.
Gdy szczury odrobiły lekcje, duet naukowców zaczął rejestrować częstotliwość ich fal mózgowych podczas poruszania się po labiryncie i reagowania na bodźce dźwiękowe. Rejestrowano je także później, gdy szczury zapadły w błogi sen. Tak jak podejrzewali, śnił im się labirynt (udało się to ustalić dzięki porównaniu częstotliwości fal na jawie i we śnie).
Następnie, by wpłynąć na sny śpiących szczurów, naukowcy odtworzyli dwa znane im dźwięki i zauważyli, że fale mózgowe zareagowały tak samo, jak podczas testów w labiryncie, co świadczy o tym, że bodźce te w sposób kontrolowany wpłynęły na sny niczego nieświadomych gryzoni.
Strukturą mózgu odgrywającą kluczową rolę w zapisywaniu w pamięci doświadczanych przez nas wydarzeń jest hipokamp. Zaobserwowaliśmy, że podczas snu związana z ostatnim doświadczeniem aktywność komórek nerwowych zlokalizowanych w tej strukturze spontanicznie się powtarzała, co ma istotne znaczenie dla utrwalenia doświadczeń w pamięci - piszą naukowcy.
Podczas snu sygnały dźwiękowe związane z zadaniem powodowały ponowne odtwarzanie się wspomnień z nimi związanych. Wskazuje to na możliwość manipulowania snem poprzez stymulację zewnętrzną - dodają.
Bendor i Wilson spekulują, że w przyszłości może rozwinąć się nowa dziedzina nauki, np. inżynieria snu, a naukowcy będą zgłębiać metody manipulowania marzeniami sennymi. Ludzie będą zaś mogli wykorzystywać zaproponowane przez nich techniki, by zaprojektować własne sny i umieścić w nich to, co chcieliby zobaczyć, eliminując przy okazji koszmary.(PAP)
koc/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.