Planowanie przyszłości pomaga rzucić palenie | Nauka w Polsce

Planowanie przyszłości pomaga rzucić palenie

Fot. Fotolia

Badając problem uzależnienia, naukowcy już dawno temu zaobserwowali, że palacze rzadziej niż osoby niepalące wyznaczają sobie długoterminowe plany. Ostatnia analiza wykazała, że aby zwiększyć swoje szanse na pozbycie się nałogu warto zacząć planować przyszłość - informuje pismo "Addiction".

Dr Heather Brown i dr Jean Adams z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii przyjrzeli się informacjom zebranym podczas trwających od 2001 roku australijskich badań Household Income and Labour Dynamics of Australia (w skrócie HILDA). Zgromadzone tam dane dotyczą m.in. zatrudnienia i dobrobytu mieszkańców, a także ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Każdego roku w badaniach bierze udział ponad 7 tys. australijskich gospodarstw domowych.

Naukowcy skoncentrowali się na 1817 uczestnikach, którzy w momencie rozpoczęcia badań nałogowo palili papierosy i wzięli pod lupę ich skłonność do planowania, której wyznacznikiem były dane na temat oszczędzania i wydawania pieniędzy.

Okazało się, że osobom, których plany dotyczyły ponad trzech miesięcy naprzód, częściej udawało się rzucić palenie w porównaniu z tymi, które nie snuły planów na okres dłuższy niż tydzień. Plany długoterminowe tworzyło 76 proc. osób, którym udało się zerwać z nałogiem i 66 proc. osób, które nadal paliły papierosy.

Brown i Adams zauważają, że podobna zależność występuje także na innych obszarach. Badania wykazały m.in., że bardziej zorientowani na przyszłość diabetycy, którzy dopiero dowiedzieli się o swojej chorobie, szybciej wprowadzają zmiany w diecie i stylu życia.(PAP)

koc/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera