
Dzięki ptasim, zwłaszcza pingwinim odchodom, zawarty w amoniaku azot żwawo krąży w przyrodzie - informuje pismo "Atmospheric Environment".
Zespół Stuarta Riddicka z Centre for Ecology & Hydrology Edinburgh przeanalizował dane dotyczące 323 gatunków ptaków żyjących w ponad 30 000 kolonii w 180 krajach. Jak się okazało, na świecie jest 1,18 miliarda morskich ptaków - dotychczas sadzono, że najwyżej 700 milionów. Ptaki te wydalają rocznie 404 miliony ton amoniaku - czyli 2 procent amoniaku powstającego w organizmach żywych całego świata. Około 270 milionów włącza się w cykl krążenia azotu, podczas gdy reszta pozostaje związana ze względu na niskie temperatury
Głównymi "producentami" amoniaku jest kilka gatunków o kluczowym znaczeniu - w szczególności pingwiny odpowiedzialne za aż 80 proc. amoniaku wytwarzanego przez wszystkie ptaki morskie. Wśród pingwinów szczególne znaczenie ma pingwin złotoczuby (Eudyptes chrysolophus), występujący na Antarktydzie i południowym krańcu Ameryki Południowej - to przedstawiciele tego gatunku produkują jedną czwartą amoniaku wytwarzanego przez ptaki morskie.
Tylko jedna kolonia pingwina złotoczubego na Willis Island (południowa Georgia), wydala rekordowe 15,6 miliona ton amoniaku rocznie. Oznacza to, że kolonie pingwinów są najobfitszym źródłem biogennego amoniaku na naszej planecie, przewyższając pod tym względem farmy drobiu, na których żyją miliony ptaków. Porównywalne ilości azotu wprowadzają do środowiska tylko erupcje wulkanów - wybuch Mount Mijake-jima w Japonii w roku 2000 uwolnił ciągu roku około 400 milionów ton amoniaku.(PAP)
pmw/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.