
Zęby niektórych zbrojnikowatych (Loricariidae) mogą się zginać, co chroni je przed zniszczeniem podczas żerowania - informuje "New Scientist".
Zbrojnikowate, inaczej zbrojniki są rodziną słodkowodnych ryb sumokształtnych. Według różnych źródeł jest ich od 700 do blisko 2000 gatunków. Wiele z nich hodowanych jest w akwariach i znanych jako "glonojady".
Zęby to zwykle najtwardsza z tkanek w organizmie. W parze z twardością idzie ich kruchość. Rekiny i raje mają zęby elastycznie osadzone, dzięki czemu są mniej narażone na wyszczerbienie czy złamanie. Jednak giętkie zęby zostały zaobserwowane po raz pierwszy.
Tom Geerinckx, morfolog ewolucyjny z belgijskiego uniwersytetu w Ghent pobrał zęby od przedstawicieli pięciu gatunków zbrojnikowatych i przeanalizował ich skład oraz mikrostrukturę. Jak się okazało, każdy z długich i cienkich rybich zębów miał giętką strefę, zawierającą więcej kolagenu i znacznie mniej wapnia, fosforanów oraz magnezu niż reszta zęba. Dzięki giętkości zęby zbrojnikowatych nie tak łatwo ulegają uszkodzeniu podczas zeskrobywania pożywienia ze skał i innych twardych powierzchni.
Peter Wainwright z University of California w Davis twierdzi, że zaobserwował podobną giętkość w przypadku zębów ryb żyjących na rafach koralowych - one także zeskrobują pokarm z twardego, koralowego podłoża.
Wyniki badań Geerinckxa ukażą się na łamach "Physiological and Biochemical Zoology". (PAP)
pmw/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.