Nowa publikacja o jednej z największych zagadek II wojny światowej

„Sekretne życie Rudolfa Hessa” to dogłębna publikacja prezentująca szaleńczą podróż zastępcy Adolfa Hitlera do Wielkiej Brytanii. Autorem książki jest dziennikarz Stephen McGinty, który postanowił rozszyfrować sekret Hessa i dowiedzieć się, co zdradził brytyjskiemu wywiadowi. Książka ukazała się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak.

Autor prezentuje niepublikowane dotąd materiały, pochodzące z odtajnionych archiwów brytyjskich. Dzięki temu możemy zapoznać się bardzo dokładnie z losami Hessa po jego przylocie do Wielkiej Brytanii w maju 1941 roku.

McGinty skupił się na rocznym pobycie zastępcy Hitlera w Mytchett Place, dworku położonym kilkadziesiąt kilometrów od Londynu, gdzie więziono go od maja 1941 do czerwca 1942 roku. Ilość materiałów, do których miał dostęp dziennikarz była obszerna – korzystał m.in. z zapisów rozmów Hessa przeprowadzonymi z agentami, arystokratami, politykami. Uzyskał również dostęp do wielu listów pisanych przez więźnia do różnych osobistości.

Z książki wyłania się kompletna sylwetka Rudolfa Hessa, pogłębiona dodatkowo o obszernie przytaczane cytaty raportów pisanych dla służb wywiadowczych przez psychiatrów i psychologów, którzy zostali dopuszczeni do nietypowego więźnia oraz strażników śledzących każdy jego ruch i przysłuchujących się zapisowi kilkudziesięciu ukrytych mikrofonów.

Mimo zmiennych nastrojów i momentów apatii, Hess wdawał się w długie dyskusje na tematy polityczne i wojskowe. W książce nie brakuje wątków polskich – począwszy od subiektywnego komentarza zastępcy Hitlera na temat rozpoczęcia II wojny światowej, po pogłoski dotyczącego planów zamordowania Hessa przez polskich komandosów w odwecie za ludobójstwo w ich kraju. Szczególnie interesujące jest ukazane przez McGinty’ego tło lotu Hessa i jego wpływ na politykę Związku Radzieckiego – Stalin obawiał się, że Wielka Brytania istotnie rozważała możliwość zawarcia pokoju z Niemcami, co mogłoby mieć niebagatelne konsekwencje dla walk na wschodnim froncie. Rozterki Stalina były spowodowane skąpymi informacji rządu brytyjskiego, dotyczącymi obecności Hessa w ich kraju.

Autor podkreśla we wstępie, że korzystał z wielu opublikowanych wcześniej dzieł na temat wyprawy Hessa. Dzięki nim uzyskał niezbędną podporę dla własnej narracji. Książkę poszerzono jednak o materiały nieznane dotąd polskiemu czytelnikowi, przez to uzyskujemy jeszcze pełniejszy obraz jednej z największych zagadek tamtych czasów.

Rudolf Hess poleciał do Wielkiej Brytanii 11 maja 1941 roku, bez wiedzy władz Rzeszy z propozycją zawarcia pokoju ze Zjednoczonym Królestwem. Hitlerowiec przekonany był, że uda mu się dotrzeć do angielskiej opozycji i zainicjować rozmowy z królem. Jednak dalsze losy Hessa dobitnie świadczą, że jego misja nie powiodła się, natomiast cena, jaką zapłacił za swój czyn była bardzo wysoka – ucierpiało bardzo jego zdrowie psychicznie. Dodatkowo spędził w niewoli całe życie, umierając śmiercią samobójczą w niemieckim więzieniu Spandau w 1987 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Nie lekceważmy popularyzacji

  • Deska Galtona ilustruje sposób powstawania w naturze rozkładu normalnego pod wpływem drobnych losowych odchyleń fot: Matemateca (IME/USP) via Wikipedia

    Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera