
Na fali nowych, dramatycznych wydarzeń w Syrii Wydawnictwo Akademickie DIALOG wznowiło książkę Janusza Żebrowskiego (1932-2010) „Dzieje Syrii. Od czasów najdawniejszych do współczesności.” Publikacja jest zwartym kompendium wiedzy o Syrii, poczynając od III tysiąclecia kończąc na XXI wieku.
Skąd pochodzi źródłosłów nazwy kraju i z czego wynikają jej obecne granice? Co wpłynęło na burzliwą historię obszaru Syrii? Jakie cywilizacje i ludy kolejno zasiedlały ten fragment Bliskiego Wschodu? – odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie w publikacji Janusza Żebrowskiego. To jedyne w Polsce opracowanie książkowe, które obejmuje całościowo problematykę dziejów Syrii.
Publikację cechuje układ chronologiczny. Rozdziały poświęcone kolejnym epokom, poprzedza wprowadzenie w postaci opisu środowiska geograficznego i szlaków oraz dróg wiodących przez to terytorium. Najwięcej miejsca (ponad połowa książki) poświęcono opisowi panowania Arabów, którzy przybyli na obszar dzisiejszej Syrii w VII wieku.
Wielokrotnie na kartach książki autor zwraca uwagę na położenie Syrii, jako regionu, w którym krzyżują i krzyżowały się drogi wymiany towarów i idei. To tutaj ścierały się również cywilizacje Wschodu i Zachodu. W tym kontekście szczególnie cenne są osobiste spostrzeżenia Janusza Żebrowskiego, związane z jego obecnością w tym kraju. Autor nie zapomniał również o odnotowaniu polskich sukcesów archeologicznych w Syrii – wymienia m.in. badania w Palmyrze zapoczątkowane przez prof. Kazimierza Michałowskiego i w Tell Qaramel, gdzie wykopaliska prowadził prof. Ryszard Mazurowski.
Ze względu na śmierć autora w 2010 roku, wznowienie poszerzono o rozdział autorstwa prof. Katarzyny Pachniak (kierownik Katedry Arabistyki na Wydziale Orientalistycznym UW). Arabistka zarysowała w skrócie obecną sytuacją polityczną w Syrii (do lipca 2011 roku), ukazując jej przyczyny z perspektywy wewnętrznej i międzynarodowej.
Janusz Żebrowski był politologiem i dyplomatą specjalizującym się w tematyce Bliskiego Wschodu. Opublikował również książki „Libia” i „Maroko”.
Publikacja ukazała się w serii „Dzieje orientu”. Jest podręcznikiem akademickim dotowanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ze względu na bardzo szeroki zakres tematyczny i niewielką objętość książkę można polecić głównie politologom specjalizującym się w obszarze Bliskiego Wschodu i wszystkim pasjonatom tego kraju i jego wielo tysiącletniej historii. Wartki tekst dopełnia barwna wkładka z fotografiami.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.