Australijski pająk nazwany na cześć Davida Attenborough

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

Nowo odkryty australijski pająk, mierzący ledwo ponad milimetr, został nazwany na cześć brytyjskiego badacza przyrody sir Davida Attenborough – poinformowała agencja AFP.

Ten miniaturowy gatunek, który zlokalizowano jedynie na Horn Island w cieśninie Torresa, nosi nazwę prethopalpus attenboroughi – podał Alec Coles, dyrektor Western Australian Museum.

Ceremonia nadania pająkowi nazwy odbyła się w australijskim Perth. Attenborough otrzymał oprawione w ramkę zdjęcie „swojego” pajęczaka.

Uhonorowany przyznał, że wielką dumą napawa go to wyróżnienie. „Użyczenie swojego nazwiska na rzecz nowo odkrytego gatunku jest największym wyróżnieniem w świecie nauki, więc chciałbym za to bardzo podziękować” – powiedział Attenborough podczas uroczystości.

Coles wyjaśnił, że 86-letniego brytyjskiego badacza wybrano ze względu na jego zamiłowanie do natury i powszechnie znaną umiejętność przybliżania publice zagadnień naukowych w swoich programach telewizyjnych. Jego kariera trwa od 60 lat.

To nie pierwszy ukłon w stronę brytyjskiego popularyzatora wiedzy przyrodniczej. W 2008 roku zadedykowano mu skamieniałość ryby połączonej pępowiną ze swoim młodym, pochodzącą sprzed 380 mln lat, znalezioną w Zachodniej Australii. Mierzącą 25 cm rybę nazwano Materpiscis attenboroughi.(PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera