
Testy genetyczne kotów, które określają pochodzenie geograficzne i czystość rasową zwierząt, przeprowadza laboratorium Feline z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Każdy, kto chciałby poznać pochodzenie kota, powinien zgłosić się przez internet do laboratorium Uniwersytetu Kalifornijskiego, w którym za 76 dolarów przeprowadzi test genetyczny pochodzenia zwierzaka.
W ten sposób można sprawdzić, czy kot należy do jednej z 29 ras ozdobnych lub czy jest osobnikiem czystej krwi. Laboratorium genetyczne Feline z Uniwersytetu w Kalifornii zebrało wzory genetyczne od Stowarzyszenia Fascynatów Kotów, Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów oraz innych globalnych organizacji zajmujących się kotami.
Po pobraniu komórek z policzka kota, naukowcy izolują pobrany materiał DNA i zestawiają go z profilami genetycznymi ras z ośmiu regionów: Europy, południowej Azji, Egiptu, wschodniego basenu Morza Śródziemnego, Morza Arabskiego, Iranu i Iraku, Indii oraz wschodniej Azji (pierwsze cztery są najpopularniejsze).
Po ustaleniu geograficznego położenia kodu genetycznego, laboratorium sięga głębiej i porównuje cechy fenotypiczne 29 ras z profilem genetycznym kota. Rejestry wyglądów kotów podają Amerykańskie Stowarzyszenia Miłośników Kotów, co ułatwia określenie cech kotów amerykańskich. Przy określaniu dziedzictwa kotów spoza USA trudniej jest wyśledzić tendencje hodowlane i przekazywanie cech wyglądu kota po świecie.
Powstałe w czasie badań kocie rodowody są w 90 procentach dokładne. Niestety, jeżeli kot nie będzie pasował do żadnego profilu genetycznego lub będzie pasował w małym stopniu, jego właściciel nie otrzyma wiele informacji, napisało na swojej stronie labolatorium Uniwersytetu Kalifornijskiego. Weterynaryjne laboratorium genetyczne Feline przeprowadza również testy pokrewieństwa i chorób genetycznych alpak, łosi i jaków. (PAP)
kkt/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.