Leczenie łysienia może spowodować trwały spadek libido

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mężczyźni, którzy decydują się na walkę z łysieneim za pomocą finasterydu, mogą doświadczać zaburzeń seksualnych jeszcze przez miesiące, a nawet lata po zakończeniu leczenia - informuje "Journal of Sexual Medicine".

Do tego wniosku doszedł dr Michael S. Irwig z Uniwersytetu George\'a Waszyngtona, który postanowił sprawdzić, jak długo mogą utrzymywać się efekty uboczne związane z tym lekiem. W jego badaniach udział wzięło 54 młodych mężczyzn (średnia wieku wynosiła 26 lat), u których w wyniku stosowania finasterydu wystąpiły zaburzenia seksualne.

Finasteryd jest związkiem blokującym enzym o nazwie 5-alfa-reduktaza, który uczestniczy w przemianie testosteronu w bardziej aktywną formę - dihydrotestosteron (DHT). Stosowany jest w leczeniu przerostu prostaty oraz przy łysieniu androgennym.

Zgodnie z zastosowanymi przez badacza kryteriami diagnostycznymi ASEX (Arizona Sexual Experience Scale), zaburzenia seksualne wystąpiły u 89 proc. uczestników, przy czym nie były one zależne od tego, jak długo lek był zażywany.

"Wielu mężczyzn, u których wystąpiły efekty uboczne w postaci zaburzeń funkcji seksualnych, trwające co najmniej trzy miesiące, po odstawieniu finasterydu, wciąż doświadczało tych problemów przez kolejne miesiące, a nawet lata. Pacjenci stosujący lek w celu kosmetycznym powinni być świadomi, jakie ryzyko związane jest z jego działaniem niepożądanym" - mówi Irwig.(PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera